Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

O drogovém mámení

010-000.jpg
Lenka Klicperová, Čtvrtek, 8. října 2009
Toto číslo není návod. Nechceme jím říct - klidně si zafetujte, fetuje přece celý svět. Všem, kteří by si mohli toto téma vykládat jinak, než bylo míněno, opakuji ještě jednou: Toto není návod, jak začít brát drogy.

Divíte se? Je to podivný začátek začátku časopisu? Možná. Ale poté, co před pár lety v USA vyhrála soud s výrobcem elektroniky osoba, která uškvařila kočku v mikrovlnce, jsem raději opatrná.

Jak to nakonec přišlo, že jsme se rozhodli pro takovéto lehce kontroverzní téma? První byl článek o katu od Kuby Zahradníčka, který už rok objevuje krásy a neřesti keňského Nairobi. Psycholožka Veronika Kavenská shodou okolností v té době objevovala netradiční využití ayahuasky v léčebně uprostřed peruánských pralesů. A jednoho dne k nám do redakce zavítal geograf Tomáš Beránek – s hašišovou vesnicí. Pak už šlo jen o to, oslovit odborníka na Írán a Afghánistán Jiřího Sladkého, který má na svém kontě několik knih z téhle oblasti, z toho jednu čistě opiovou, a završit vše odborníkem na drogové experimenty jihoamerických domorodců Mnislavem Zeleným Atapanou.

Drogy tu byly, jsou a budou. Nemyslím si, že by jejich devastující účinky mizely jen tím, že se o nich nebude psát. Zároveň si nemyslím ani opak – tedy že by psaním o nich narůstal nekontrolovaně počet jejich konzumentů. Je zajímavé uvědomit si některé aspekty globálního světa. Třeba jak spolu souvisí ubohý feťák z pražského předměstí a americký voják v plné polní, bojující s nepolapitelnými tálibánci. Právě přes ty na první pohled neškodné máky.

Drogy jsou obrovský byznys, který ovlivňuje nás všechny, byť vy jste si třeba zrovna v životě nedali ani jointa. Myslím, že je dobré poznat dobře protivníka, což drogy jsou nakonec vždycky – ať už jste závislák, nezávislák nebo dealer.

A tak se pozorně začtěte a vezměte si z našeho tématu, co uznáte za vhodné!

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články