Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nový zámek u Lanškrouna znovu žije!

129-000.jpg
redakce, Pondělí, 14. září 2009
Návštěvníci si mohou prohlédnout v barokní věži různé výstavky, fotografie a dokumenty. V nyní přístupných rozsáhlých sklepeních je výstava velkoplošných fotografií a „poklad“ hlídaný skřítky.

19. září 2009

Mystická noc v zámeckých sklepeních s kouzelníkem! Šermíři skupiny Balestra předvedou zábavné i dramatické scénky.

Z historie Nového zámku

O stavbě Nového zámku bylo rozhodnuto v r. 1698. Rozsáhlý barokní zámek měl tvar písmene H, v každém patře čtrnáct velkých sálů a další menší místnosti, průčelí zámku bylo čtyřpatrové, v každém rohu byla třípatrová věž. V červnu roku 1712 byla stavba zhruba dokončena. Nový zámek ale roku 1714 částečně vyhořel. V r. 1754 došlo k dalšímu požáru a zámek přišel o velkou část střechy. Po tomto požáru bylo rozhodnuto ho zbourat. Bylo také rozhodnuto nepotřebnou sutí zasypat větší část sklepení. Zbylá věž byla znovu opravena v r. 1802. Venku byl později postaven altán, kuželna či přenosný taneční parket. Bohužel však později přišly opět zlé časy a zámek definitivně chátral.

V r. 2004 ho za symbolickou cenu od města koupil Přemyslav Kokeš. Zajistil statické zajištění rozpadající se věže, která dostala i novou střechu, a bylo vybudováno nové pevné točité schodiště. Návštěvníci zámku mohou navštívit i zajímavá místa v okolí. Pěšky se dá dojít ke koupališti na Dlouhém rybníku a do přírodního parku Lanškrounské rybníky. Přibližně 5 km od Lanškrouna je možno navštívit poutní místo Mariánskou horu a Křížovou cestu, prohlédnout si kostel i okolí. Autem se dá vyjet také na vrch Lázek, odkud je krásný výhled do okolí, Suchý vrch také není daleko a z něj jsou jen 3 km k pevnosti Bouda, kde jsou rozsáhlé podzemní prostory. Kdo by se chtěl projet malým vláčkem, může si zajet na úzkorozchodnou železnici do Mladějova.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články