Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nevěsty k pohledání

008-000.jpg
Lenka Klicperová, Středa, 6. ledna 2010
Kuchyň v prostorném domě jako by trochu připomínala Provence. Fungující lednička, dřez, omítnuté zdi, čisto – drobnosti, jež člověk ocení až v Africe. Jen ten záchod při splachování úpí a marně se ze sebe snaží vydat poslední kapky vody. Na stěnách sousedí samburské rituální masky se symboly křesťanských Vánoc. Uprostřed místnosti stojí bytelný stůl, na němž se tyčí hromada fotografií.

Probírá se jimi „bílá Masajka“ Sylvie, Francouzka, která se na nehostinný sever Keni přivdala. Vzala si samburského válečníka, do něhož se zamilovala při dovolené na pobřeží. Sylvie už nemá na vzpomínání moc času, v jedenáct musí otevřít bar na ulici před domem. V jedenáct přijdou první hosté, z nichž někteří budou toho dne i hosty posledními.

Tak to v Maralal chodí. Sylvie ale jako by chtěla ještě trochu prodloužit ten prchavý okamžik, kterým se vrací do minulosti. Z hromady před sebou vytáhne svatební fotografie. Na svět se z nich neusmívá mladinká nevěsta v bílém, ale jakási podivná žena v tradičním samburském oděvu s korálky na čele i na krku. Vypadá, jako by do toho světa nepatřila, a přece po něm tak toužila.

Myslela jsem si, že už nikdy nemohu vidět bizarnější svatební snímky. Ovšem až do té doby, než Jarmila Kovaříková přivezla Las Vegas. Až přecivilizované, umělé město na plné čáře porazilo samburskou vesnici. Jen si to představte – Hispánci převlečení za Marilyn a Elvise, kteří stojí frontu před Bílou kapličkou! Kýč, kam až oko dohlédne (tedy alespoň pro mě). Las Vegas, to je naprosto svébytný svět, který tvoří naprosto svébytní lidé. Svět velkých peněz a malých lidí, kteří kvůli nim dokážou prohrát celý svůj život. Protože chapadla Las Vegas jsou jako smrtící objetí pohádkového hada – kdo jim podlehne, už Vegas neopustí… Dočtěte si pohádku o Las Vegas až do konce!

Příjemně mrazivý leden přeje Lenka Klicperová

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články