Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nepálští otroci kamene

50-000.jpg
Olof Jarlbro, Pátek, 29. prosince 2006
Nepál. Bělostné štíty pnoucí se do závratných výšin, kam si ani ptáci netroufají. Majestát hor, nebezpečná krása a krutost, která tu mění život v boj o přežití.

Ale Nepál nejsou jen podmanivé hory a úchvatná panoramata, život tu má i jiné podoby. Většina obyvatel je závislá na výnosech kamenitých polí a chudoba tu má jednu ze svých nejsyrovějších podob. Nepálská ekonomika není asijským tygrem a bez zahraniční pomoci se země neobejde.

V údolí nepálské metropole Káthmándú stojí spousta továren. Navštívil jsem dvě z nich: malé továrny, kde se opracovává kámen pro stavební účely. Dělníci žijí přímo vedle nich v malých chatrčích z plechových plátů. Denně vykonávají nesmírně namáhavou manuální práci. Pomáhají jim i malé děti – vlastně tu často pracují celé rodiny společně. Když se den vydaří, dostanou dělníci 70–150 nepálských rupií, což jsou v přepočtu 1–2 dolary. Pracují od svítání do západu slunce v prašném prostředí, které těžce poškozuje jejich zdraví. Mnoho dělníků trpí silikózou, onemocněním plic způsobeným vdechováním prachu. Nemoc má různou podobu: od akutních stavů až po chronické stadium. Je nevyléčitelná a dále se zhoršuje, i když už postižený není prachu vystaven.

Tíživá politická situace v zemi pod Himálajem prostým Nepálcům také neprospěla. Na jedné straně hrozby od maoistických band za odmítání pomoci, tvrdé tresty od vládních jednotek za pomáhání maoistům na straně druhé…

Po demonstracích během letošního jara, které znamenaly pád neoblíbeného krále, vyhlásilo vedení maoistické strany mír a na tvářích většiny obyvatel Nepálu se po dlouhé době objevilo nadšení z očekávání světlejší budoucnosti. Podepsání mírové dohody mezi vládou a maoisty ke konci listopadu pak bylo dalším stupněm na cestě k snad lepším zítřkům.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články