Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Neklid v Nepálu

052-000.jpg
Olof Jarlbro, Pondělí, 2. března 2009
Ulice hlavního města Nepálu vypadají jako vyměněné. Široké bulváry i úzké uličky, obvykle lomozící ruchem téměř nepřetržité dopravní zácpy, jsou najednou nezvykle tiché a prázdné.

Na většině nároží postávají hlídky policistů v modrých maskáčových uniformách. Pouliční prodavač popcornu si chválí tržbu přes 500 rupií za den, jelikož lidé, kteří nešli do práce, nakupovali mnohem více popcornu než obvykle. Někteří řidiči velkých náklaďáků se snažili navzdory stávce jet do Indie, ale brzo poznali, že jejich vozy by mohly být zapáleny a oni zabiti.

Pro prosté obyvatele Nepálu skončily roky plné rebelií.

Maoisté vedli po více než desetiletí ozbrojený odpor proti nepálské vládě. Nebylo dne, aby neohrožovali dopravu i obchod, nebylo hodiny, aby nešířili atmosféru strachu mezi nejchudšími lidmi. Jejich cílem bylo svrhnout krále a protivládní demonstrace a stávky tomuto záměru vydatně pomohly. Nepálci oslavovali pád neoblíbeného monarchy jako konec občanské války v zemi. „Konečně bude mír!“ ozývalo se z úst mladých i starých, bez ohledu na stranickou příslušnost či náboženské vyznání.

Tibetské protesty v Nepálu

Protesty a manifestace Tibeťanů většinou bývají nenásilné, ale najednou tomu bylo jinak. Téměř každý den byly v Káthmándú slyšet jejich hlasy sdělující světu, že v Tibetu umírají nevinní lidé a mnoho dalších je mučeno, že nikdo nedělá nic pro to, aby tyto násilnosti zastavil. Proč právě v Nepálu byly jejich protesty tak silné? Proč proti nim tak tvrdě zasáhla nepálská policie?

V himálajské zemi žije mnoho Tibeťanů, kteří sem uprchli, když Číňané obsadili jejich vlast. Avšak jen velmi těžko lze vinit Nepál, jednu z nejchudších zemí světa, která žije pod mohutným ekonomickým tlakem svého mocného severního souseda.

Nově zvolená nepálská vláda se s Čínou snaží posilovat své vztahy, a tak se nemůžeme divit policejní brutalitě. Policisté dostali přísný rozkaz nepouštět protestující Tibeťany k budově velvyslanectví Čínské lidové republiky a zatlačit je co nejdál od čínského vízového oddělení. Přesto se demonstrantům hnaným lítostí v krvácejícím srdci nad svou okupovanou vlastí podařilo prolomit policejní zátarasy a vykřikovat své poselství: „Svobodu Tibetu, zabíjejí naše lidi!“

Hladovka Tibeťanů

Podél cesty, která stoupá k chrámu Svajambunáth nad metropolí Káthmándú, sedí kolem padesátky tibetských mnichů a hladovkou vyjadřují svůj tichý protest. Ve stínu stanové plachty nastavené prostěradly nepřetržitě hoří plamínky svíček, o které pečují staré tibetské ženy. Všichni se modlí za svobodu Tibetu. Mladíci rozdávají kolemjdoucím letáky odsuzující zabíjení nevinných lidí při nedávných nepokojích v Tibetu během března 2008. Velký plakát žádá urychlené vyslání nezávislé vyšetřovací komise OSN do jejich okupované země. Mnohé transparenty a tibetské vlajky doplňuje velká číslovka: dnes je tedy 26. den jejich nepřetržitého protestu, který má upozornit na to, jak v utiskované zemi na Tibetské náhorní plošině čínští agresoři potírají základní lidská práva. *

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články