Největší suchozemský plž na světě

Vyšlo 15. 2. 2011 · Vydání 2011 / 01
Rubrika Tipy a zajímavosti · Autor Petra Ščuková
Země Ghana · Autor fotografií Petra Ščuková
Nahrávám fotogalerii...

Klikněte na fotografii pro její zvětšení

Achatina achatina je největším šnekem z rodu Achatin – jeho ulita dorůstá velikosti kolem 30 cm. Barva ulity je žlutá, oranžová nebo hnědá s tmavými pruhy, proto se často používá výraz tiger snail. Barva jeho nohy je černá. Tento druh je nejoblíbenější mezi chovateli. V Africe, odkud pochází, je Achatina achatina považována za lahůdku.

V domácích podmínkách se dá chovat v plastovém boxu při teplotě 28 °C. Achatiny, stejně jako ostatní šneci, jsou hermafroditi, k páření ale stejně potřebují partnera. Po spáření kladou oba šneci vajíčka pod povrch, v jedné snůšce jich může být až pět set. Tento druh je velmi ohrožený, protože v Ghaně, odkud pochází, je sbírán a prodáván na trzích jako potrava pro chudé.

V poslední době se toto zvířátko stalo velmi oblíbeným u chovatelů. Péče o šneka zabere každý den jen 10 minut, nezapáchá, je vhodný pro alergiky, žere ovoce a zeleninu. Existují i další poddruhy, které se liší velikostí, barvou ulity nebo nohy. Existují i albinotické verze. Více o chovu těchto krásných plžů najdete na www.achatinaweb.cz

Pro zobrazení mapy si prosím zapněte JavaScript.