Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Největší buddhistické centrum v Česku

17.jpg
redakce, Čtvrtek, 7. března 2013
Největší buddhistické centrum vznikne v dohledné době v pražských Holešovicích. V bývalé továrně v ulici Na Maninách se budou po rekonstrukci setkávat příznivci buddhismu Diamantové cesty. Jde o směr východního učení, který je v Česku vyhledávaný již od druhé poloviny 90. let.

K buddhismu Diamantové cesty se u nás hlásí zhruba 2000 lidí, kteří navštěvují padesát meditačních center po celé republice. „Doposud bylo největší centrum v Brně. Tohle jej ale předčí,“ říká Jan Matuška, jeden z pravidelných návštěvníků pražského centra, který se projektem zabývá. Pořízení areálu vyšlo na 28 milionů korun. „Na většinu částky se v průběhu zhruba deseti let skládali pravidelnými i jednorázovými příspěvky buddhisté z celé země, přispěli i ti ze zahraničí. Zbytek je půjčka, kterou budeme postupně splácet,“ říká ing. Roman Jusko, který se na projektu také podílí.

Celková plocha, na které se objekt nachází, má 2000 m2 včetně 500 m2 dvora. V jedné z budov vzniknou v průběhu následujících měsíců dvě zhruba 150 m2 velké prostory. Jedna z nich bude sloužit jako společenská a druhá jako meditační místnost. Buddhisté pro její pojmenování používají tibetské slovo gompa (gom znamená v tibetštině meditace) a od něho se také odvíjí název projektu Gompa Praha. „Buddhisté se totiž nemodlí, ale meditují,“ vysvětluje Jan Matuška.

Vzhled centra bude i nadále respektovat industriální atmosféru Holešovic. „A stejně jako evropští buddhisté, kteří nejsou mniši, ale mají normálně rodiny a chodí do práce, nebude ani nikterak exotické,“ doplňuje Matuška. Otevřeno má být co nejdříve, ale rekonstrukce včetně potřebných povolení pravděpodobně zabere několik měsíců.

Stejně jako v současných prostorách na Žižkově i Na Maninách bude centrum otevřeno všem zájemcům o buddhistické metody. Každý se zde může dozvědět základní informace o tom, jak pracovat s vlastní myslí. Každé druhé pondělí v měsíci pořádají pražští buddhisté Diamantové cesty přednášku některého z učitelů tohoto směru. Od pondělí do neděle od 20 hodin probíhá veřejná meditace přístupná všem zájemcům. Součástí centra je knihovna s unikátními buddhistickými texty, převážně v češtině, ale také angličtině a němčině.

Více na www.gompapraha.bdc.cz, www.bdc.cz/o-nas/press

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články