Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nejpodrobnější mapa Marsu

tgb, Úterý, 19. října 2010
Americká vesmírná agentura NASA vyslala k Marsu v dubnu roku 2001 vesmírnou sondu Mars Odyssey, která od října téhož roku snímkovala z oběžné dráhy povrch rudé planety. Spojením téměř 21 000 fotografií, jež družice pořídila vícepásmovým infračerveným snímkovačem, vznikla zatím nejpřesnější satelitní mapa celé této planety.

Vědci pomocí počítače snímky vyhladili, kartograficky zkontrolovali a spojili v obrovskou mozaiku, kterou lze nalézt na adrese http://jmars.mars.asu.edu/ maps/. Uživatelé mohou fotografie procházet i zvětšovat, a tím z pohodlí domova prozkoumávat jakékoli místo na povrchu planety. Při největším přiblížení jsou vidět detaily míst na Marsu široké asi 100 metrů.

V minulosti sice již jiné sondy vytvořily snímky částí povrchu Marsu ve větším rozlišení než Mars Odyssey, ale zatím nikdy nebyla zmapována celá planeta. Tato sonda také jako první v roce 2002 prokázala, že v polárních oblastech Marsu je pod povrchem ve formě ledu přítomná voda. Mapa Marsu je veřejnosti přístupná od července 2010.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články