Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nejdelší mosty Ruska

17.jpg
Autor článku: T. Beránek, Úterý, 30. října 2012
Autor fotografií: Profimedia.cz
Počátkem července 2012 byl v ruském dálněvýchodním přístavu Vladivostoku slavnostně otevřen jeden z nejdelších visutých mostů na světě. Klene se nad průlivem Východní Bospor, spojuje město a Ruský ostrov a má rozpětí 1104 metry.

Některé agentury chybně uvádějí, že se jedná o nejdelší most tohoto druhu na světě. Prvenství ale patří dálničnímu mostu Akaši-Kaikjó v sousedním Japonsku s rozpětím 1991 metrů, spojujícímu města Kóbe a Awadži na ostrově Honšú. S pilíři vysokými 320,9 metru se most ve Vladivostoku zároveň stal druhým nejvyšším mostem podle výšky mostní konstrukce za jihofrancouzským viaduktem Millau (343 metrů).

Most ve Vladivostoku je součástí městské magistrály, která se má stát komunikační páteří víc než půlmilionového přístavního města. Jeho cena přesáhla 28 miliard rublů (17,5 miliardy korun). Budovaná soustava tří velkých mostů bude propojovat místní letiště s městskou aglomerací. Další most vede na poloostrov De Friz a třetí přes záliv Zlatý roh.

V posledních deseti letech vyrostla v Rusku další rekordní mostní díla: Kamský most o délce 13,9 km přes řeku Kamu vzdutou Samarskou nádrží, Nový uljanovský most, který se klene od roku 2009 v délce 12,9 km přes vody Samarské nádrže na řece Volze v Uljanovsku, a Nový saratovský most, postavený ve stejném roce v Saratovsku, jenž se se svými 12,7 km vypíná nad vodami Volgogradské přehrady také na řece Volze.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články