Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nástrahy Aljašky

20aljaska.jpg
Lenka Kabrhelová · zpravodajka ČRo v USA, Středa, 4. května 2016
Aljašská příroda skrývá nespočetné krásy, avšak také nástrahy. Ohrožený je ale i sám severský region, který se už dnes potýká s důsledky globálního oteplování.

Miliony turistů z celého světa přijíždějí pozorovat do parků a chráněných rezervací největšího amerického státu medvědy i jejich souputníky losy, soby karibu, lišky, vlky a drobnou severskou zvěř. V národním parku Denali patří obdivování majestátních huňáčů k hlavním aktivitám.

„Od zvířat si je třeba zachovat uctivou vzdálenost,“ varuje ranger Peter z Eielsonovy stanice. V bezpečí před medvědem jste podle strážce národního parku tehdy, když vás dělí tři sta metrů. Pokud se ocitnete v nepřehledném terénu a hrozí, že by na vás třísetkilový grizzly mohl vykouknout zpoza mladých břízek, je nejlepším prostředkem k odrazení jakékoli divoké zvěře lidský hlas.

Na medvědy mluvte!

Mluvit, mluvit a mluvit, v jakémkoli jazyce. A to i když se jdete přírodou procházet sami. Zvonečky a rolničky, se kterými mnozí vyrážejí do divočiny, prý moc velký efekt nemají. Pro ucho medvěda je to něco na způsob štěbetání a cvrlikání ptáčků.

Když lidská řeč selže, nastupuje protimedvědí pepřový sprej. V krajním případě, kdy už medvěd útočí, doporučuje ranger padnout na zem a předstírat mrtvého.

Všechny scénáře mi běží hlavou, když stoupám kopci národního parku. Z paniky, ve které grizzlyho čekám za každým křovím, mě naštěstí zachraňují zkušení místní.

„Medvědi jsou tam, kde je pro ně něco dobrého. Vidíte ty borůvky dole u řeky, tak tam jsou a posilují se na zimu,“ ukazuje s úsměvem na několik kilometrů vzdálené místo ošlehaná padesátnice z hlavního města Anchorage. Rangeři podle ní ve snaze dbát o bezpečnost návštěvníků přece jen trochu přehánějí.

Aljaška v ohrožení

Zkušené horalce i mladému ochránci parku ale poslední léta kromě potenciálně riskantního setkání s medvědem dělá velké starosti i něco jiného – rostoucí problémy, kterým celý region čelí v souvislosti s globálním oteplováním a změnami klimatu. Ty ohrožují přírodu, zvířata i lidi.

Mnozí obyvatelé Aljašky pozorují se znepokojením dlouhodobý trend, kdy teplejší léta střídají podstatně mírnější zimy než obvykle. A pozorování laiků potvrzují i vědci. Profesor ekologie z univerzity v aljašském městě Fairbanks Terry Chapin zasvětil studiu změn klimatu na Aljašce celý život. Dopady jsou podle něj vidět tady a teď.

Tající permafrost, stoupající hladina moří, eroze pobřeží, lesní požáry, to vše jsou podle něj projevy, které už dnes tvrdě dopadají na život malých aljašských venkovských komunit a připravují je o obživu i střechu nad hlavou. S prohlubujícími se změnami podle vědce podobných jevů přibývá, a proto je potřeba se co nejdřív přizpůsobit a přijmout taková opatření, která by trend zpomalila. Tak, aby se i budoucí generace mohly kochat aljašskou arktickou divokou přírodou.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články