Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nad hlavami poutníků

68-9.jpg
Autor článku: František Zvardoň, Úterý, 8. června 2010
Autor fotografií: František Zvardoň
Už více než deset století vedou kroky poutníků z celého světa do španělského Santiaga de Compostela. Tradiční trasa je tzv. Francouzská. Měří 775 kilometrů a vede ze střední Francie přes Pyreneje severem Španělska do Santiaga k hrobu apoštola Jakuba. Poutníci si cestu často prodlužují až na pobřeží, na pevninský výběžek Finisterre neboli „konec země“, my bychom řekli spíše „kraj světa“. František Zvardoň se po této cestě neprošel, ale proletěl se vrtulníkem nad hlavami poutníků.

Když se vrtulník přehoupne přes pyrenejské hřbety na hranici Francie a Španělska, může se posádka kabiny těšit z pohledu na maličké vesničky s břidlicovými střechami – třeba v San Cristóbalu. Vypadá téměř jako uzavřený shluk bunkrů. Svou tvář ukazuje objektivu odvážně jen kostel.

Krajina v okolí osady Cuncy-lés-Varzy ve střední Francii v departmentu Nievre. Sotva tu někoho potkáte – vesnice má jen 144 obyvatel. To španělské městečko Monjardín (fotografie vpravo nahoře) s hradem na špičatém kopci je rušným střediskem pěstování vinné révy.

Řeka Miňo u města Puertomarín ve Španělsku. Příroda tu kreslí fantastické obrazce v mělkých vodách. Miňo pramení v Kantaberském pohoří a protéká Španělskem do Portugalska.

Kaple poblíž města Sainte-Solange. V 9. století v něm žila pastýřka Solange, která zasvětila svůj život Bohu. Když na ni naléhal hrabě z blízkého panství, vzepřela se mu, a on jí ve vzteku usekl hlavu. Tělo svaté ženy podle pověsti vstalo, uchopilo vlastní hlavu do rukou a odkráčelo do kostela ve městě Saint-Martin-du-Crot, kde teprve padlo mrtvé k zemi. Město se od té doby jmenuje Sainte-Solange.

Na mysu Finisterre, devadesát kilometrů za Santiagem, končí namáhavá zkouška vlastní vytrvalosti, odolnosti a víry. Podle tradice tu poutníci na znamení toho, že dosáhli svého cíle, spálí šaty a boty.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články