Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Na trvalou do Afriky

42-43.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Úterý, 12. Srpen 2014
Autor fotografií: Lenka Klicperová
Africká kadeřnictví mě nadchla už při první cestě na tento kontinent v roce 2006. A fascinovat mne nepřestala dodnes. Pokaždé, když jedu do Afriky, neodpustím si alespoň jednu návštěvu v tamním salonu. Ne že bych tak ráda experimentovala se svým vlasovým porostem, ale pozorovat, co a jak si nechávají na hlavách tvořit tamní ženy, je prostě zážitek.

V Demokratické republice Kongo je válka, tedy východ země je pořád považován za válečnou zónu plnou násilí. Počty znásilněných žen a dětí se počítají na statisíce. Kdo by čekal, že metropole Bukavu bude doslova prošpikována kadeřnickými salony, které ani na chvíli nezejí prázdnotou? Válka neválka, i zde ženy touží být krásné a upravené. Letí přesně to, čeho se dá s krátkými vlnitými černošskými vlasy dosáhnout jen velmi obtížně – rovné a světlé vlasy.

Nejjednodušším řešením jsou paruky, sofistikovanější salony nabízejí našití rovných nebo jen mírně zvlněných kadeří přímo na hlavu. Paruky jsou mnohdy velmi nepraktické – v horkém podnebí se pod nimi pokožka potí, často vidíte jejich majitelky, jak se drbou, přičemž se jim paruka posune tak, že vykukuje původní porost. Obyvatelkám černého kontinentu naopak velmi sedí a sluší (alespoň dle mého názoru) spletené copánky. Velice dlouhá a místy také bolestivá procedura. Ženy jsou schopné sedět u kadeřnice pět i více hodin a nechat si na své krátké vlasy naplést copánky umělé, většinou asijské provenience. Co na černých kráskách vypadá nádherně, na bělošce příliš estetickou službu nenadělá (viz foto autorky s dvěma zapletenými copy a majitelkou salonu v nigerském Zinderu – Kadi).

Naprosto bezkonkurenční je výbava mnohých, zejména venkovských salonů, kde se často vidí kulmy ohřívané na ohni. Což je mnohem praktičtější než vybavení elektrickými sušáky ve městě, kde polovinu dne nejde proud. Afričané jsou mistry v improvizaci a na místních „beauty salonech“ je to příkladně vidět.

Salon s honosným názvem Champs Elysees v Bukavu. Podobných jsou ve městě stovky, možná tisíce. Spočítat je nelze, stejně jako obyvatele tohoto východokonžského města.
Kadi, majitelka moderního kadeřnictví, nedala jinak, než že mi naplete copánky, abych vypadala trochu k světu.
Kadi ve svém salonu v centru jihonigerského Zinderu. Miluje honosné účesy, které vyžadují několikahodinové úsilí.
Splétání copánků v Ugandě.
Našívání paruky na vlasy v jednom ze salonů v konžském Bukavu.

▲ Našívání paruky na vlasy v jednom ze salonů v konžském Bukavu. Bohužel je město plné tajných policistů, kteří pasou po bělochovi fotícím bez povolení úřadů (když o ně ale požádáte, velmi pravděpodobně ho nikdy nezískáte). Krátce po pořízení fotografie následoval pokus o zatčení autorky korunovaný divokým útěkem v autě přes město.

Proces chemického narovnávání vlasů v jednom ze salonů v konžském Bukavu.
Abeche je poslední město na čadsko-súdánské hranici. Za ním už jsou jen obrovské uprchlické tábory pro Dárfúřany. I tady najdete kadeřnický salon, široko daleko jediný.
Zátiší s cvičnou česací hlavou v kadeřnictví v keňském Naroku.
Rovnání vlnitých vlasů pomocí natáček a sušáku v Naroku.
Salon v severougandském Gulu. Byl tak maličký, že se tam nedalo ani otočit, ale prostor zdárně rozšiřují všudypřítomná zrcadla.
Detail zdi z kadeřnictví v keňském Naroku. Zdobí ji modelky a uprostřed hlavní hvězda Michelle Obamová.
Salon Madam Kadi v Zinderu, na jihu Nigeru.
Výraz v obličeji dokládá, že naplétání copánků není příjemná záležitost.
Účesy všeho druhu! Čekání na kadeřnický úkon si lze zpříjemnit klábosením a poleháváním před salonem. Času je přece dost!
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články