Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Na Olymp za řeckými bohy

130-001.jpg
Pavel Polák, Pondělí, 1. září 2008
Kdo slyšel nebo četl řecké báje, dobře ví, že Olymp je sídlem řeckých antických bohů, kteří z nebeských výšin rozhodovali o celém světě. Pohoří Olymp leží v severním Řecku na jeho východním pobřeží a k bohům už dnes vedou turistické cesty.

Od pláže je to jen patnáct minut jízdy autem a jste na úpatí tohoto monumentálního pohoří.

Od moře se zdvihá bezmála do tří tisíc metrů. Nejvyšší olympský vrchol Mytikas měří 2918 metrů. Je to nezvyklý pocit – ještě ráno jsem se procházel po pláži, a teď vedle mě zurčí horský potok.

Kolem roste hustý smíšený les, je chladno a slunce tolik nepálí. Jako bych snad ani nebyl v Řecku, ale někde v Alpách. Stojím před horskou boudou Prionia, kam jsem dojel klikatou silnicí autem a odkud už musím po svých.

Kdo má ale slabé nohy a těžký batoh, může si najmout osla. Je to místní tradice, které moderní technika může sotva konkurovat. Kamenité horské cestičky jsou úzké a k tomu ještě pekelně strmé. Oslíci se prohýbají a pomalou chůzí vynášejí těžký náklad na horskou chatu Spilios Agapitos, kam mám, stejně jako oni, také namířeno. Je to vůbec nejstarší chata na Olympu, stojí tam už od roku 1930.

„Tenkrát to byla malá chatka s několika matracemi. Chodilo sem málo turistů, protože tehdy se chtělo jen málokomu šplhat do hor,“ říká Maria Zolota, která chatu spravuje. „V roce 1954, kdy tady můj otec začal pracovat jako boudař a horský vůdce, sem přišlo zhruba sto lidí za sezonu.

Dnes tady máme tak sedm tisíc hostů,“ dodává Maria. Od chaty je to na Mytikas ještě osm set výškových metrů. Je odpoledne, obloha zatažená, a pokud chci dobýt Mytikas ještě dnes, nesmím se tady moc rozsedět.

O řeckém bohovi všech bohů Diovi se říká, že je velmi náladový. Při výstupu mě napadá, že místo, které si vybral za své sídlo, má jeho povahu také. Obloha se každou chvíli zatáhne, aby hned zase vysvitlo slunce.

Z podhůří jsem šel až na vrchol sedm hodin. Popravdě řečeno jsem moc nevěřil, že nahoře nějaké bohy potkám. Božský byl ale pohled do kraje a na moře.

Pohled, kvůli kterému se vyplatí obětovat jeden den na pláži.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články