Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Na návštěvě v papežově rodišti

130-001.jpg
Klára Stejskalová, Pátek, 23. října 2009
Marktl am Inn je malebná víska. Podobných jsou ovšem v Bavorsku desítky, a tak není divu, že ve starších turistických průvodcích není o Marktlu ani zmínka.

V dopoledním slunci se Marktl ospale probouzí k životu. V kavárně na náměstí zatím popíjí kávu jen pár lidí, místní si dávají bavorskou specialitu – bílou klobásu -, a přestože je poměrně brzy, popíjejí k tomu pivo. Prodavačka v pekárně naproti vynáší na pult teplé pecny ozdobené křížem. Člověk si tu může koupit i papežské vafle, Benediktovy zákusky, pivo s papežskou etiketou. Prodavačka si pochvaluje, že zboží jde na odbyt. Turisté, kterých sem zamíří od Benediktova zvolení až 40 000 ročně, si rádi odvážejí nějakou upomínku.

Papežův rodný dům je jednou z dominant náměstí. Dnes slouží jako muzeum. Paní Hannelore Sperling, která mne jím ochotně provází, vzpomíná, že po volbě posledního papeže byl o dům značný zájem. Nakonec ale byla založena nadace, která se o dům stará a kromě mapování životních zastávek papeže nabízí i místo k rozjímání. Jde o poměrně rozlehlé stavení.

Rodina Josefa Ratzingera ale zdaleka neobývala všechny místnosti. Tehdy byla v domě mýtnice, v horním patře policejní úřadovna, soukromý byt Ratzingerových, v jedné místnosti úřadoval místní zubař. Jak zjistila paní Hannelore, zubař byl první osobou v Marktlu, která měla auto. Lékařovo vozidlo je také jednou z mála vzpomínek, kterou má papež spojenou se svým rodištěm. Údajně přísný Ratzingerův otec byl policista, během jeho 35 služebních let se rodina čtrnáctkrát stěhovala. Marktl opustil malý Josef jako dvouletý.

V roce 1927, v době Ratzingerova narození, byl Marktl malá vesnička s 3800 obyvateli. Dnes to nebude jiné. Když se s paní Hannelore díváme z okna na náměstí, mám dojem, že to ani s náporem turistů nebude žhavé. Před kostelem parkují tři auta a na zahrádce před kavárnou posedává pár místních.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články