Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Muzeum lidových pálenic

16-muzeum-lidovych-palenic-1.jpg
Autor článku: I. Růžička · M. Janoška, Úterý, 15. března 2011
Autor fotografií: ČTK
Slovácká obec Vlčnov, kterou proslavila Jízda králů, se může pochlubit další zajímavostí. Je to u nás jediné muzeum s tematikou lidových ilegálních pálenic. Pálenku užíval člověk odpradávna a zvláště v tomto kraji byla kořalka nezbytnou součástí běžného lidského života, především pak slavnostních příležitostí a pohoštění, jako jsou křtiny, svatby či pohřby, a samozřejmě nesměla chybět ani o hodech.

Byla úspěšně užívána také jako lék. Muzejní expozice dokládá, že vypálit kořalku lze z čehokoli, co může zkvasit. Návštěvníci uvidí sbírku zhruba třiceti podomácky vyrobených destilačních přístrojů, které si lidé ilegálně zhotovili například z kotle, zavařovacího hrnce, mlékařské konve, koupelnových kamen s bojlerem, dokonce i z pračky.

Náročné bylo získat většinu ilegálně vyrobených pálenic, a tak se hlavně jedná o ty státem zabavené. Expozice vznikla jako součást příhraničního projektu „Tradice lidových pálenic na moravsko-slovenském pomezí“ a byla financována z Evropského fondu regionálního rozvoje. Slavnostního otevření se dočkala ve Vlčnově patnáctého května 2010.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články