Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Mořské hrozny Floridy

Beze jména.jpg
Autor článku: Irena Feňová, Středa, 6. červnaec 2016
Autor fotografií: Irena Feňová
Chcete-li si připít plážovým vínem či si pochutnat na marmeládě z mořských hroznů, potřebujete hodně štěstí a trpělivosti a hlavně výlet na Floridské ostrovy.

Pláže Floridských ostrovů lemují sea grapes, mořské hrozny. Mohutné keře se roztahují i do okolních zahrad. Jejich plody připomínají hroznové víno, listy ledvinku a větve střechu. Košaté keře dosahují výšky až pěti metrů. Zpevňují okraje pláží. Nevadí jim totiž, že při přílivu dostanou občasnou sprchu slané vody. Nevadí to ani jejich plodům.

Rostliny jsou i uměle vysazovány, většinou jako bariéra proti silným oceánským větrům. Listy jsou na větvích tak šikovně poskládané, že i při silném severáku poskytnou ochranu. Na pláži na Long Key State Park u městečka Layton odolaly i poslednímu hurikánu Wilma v roce 2005. Lebedí si v horku, snesou maximálně dva stupně Celsia.

Mořské rozinky na stole

Hrozny jsou 15 centimetru dlouhé a stonek obalují kuličky o průměru zhruba 1,5 centimetru. Téměř celý plod vyplňuje velká pecka. Ovocné dužniny je málo. Vyrobit z drobných plodů zavařeninu je úmorná práce, a tak dnes Američanky dávají přednost hotovému výrobku z obchodu.

Navíc – kdo si chce pochutnat na ovoci, musí vysadit hned dvě rostliny: samčí a samičí. Léta nás nenapadlo červenou kuličku utrhnout a ochutnat. Čekali jsme, až bude hrozen celý pěkně červený jako naše hroznové víno. Nedočkali jsme se. Červenají postupně, a jakmile kulička během dne zčervená, spadne.

Starousedlice paní Nancy nás přivedla k myšlence uvařit si z mořských hroznů marmeládu. „Bývala pochoutkou původních obyvatel ostrovů a Everglades,“ vykládá pod větvemi sea grape na vlastním pozemku u Atlantiku. „Nejen na sladko, ale kvasili hrozny i na víno,“ dodává.

Sea grape na poště

Je to sice trochu archaický, ale jistě unikátní pozdrav. Tomu, že americká pošta pošle i lupen ze stromu, dlouho nevěříme. Jdeme to raději vyzkoušet. Poštovní úřednice se trochu zarazí, pak ale lípne na list známku a hodí automaticky do krabice k ostatní poště. „Mělo by to dojít, za poškození neručíme,“ prohodí. Náš floridský list putuje do Massachusetts. Za týden zjišťujeme: přírodní pohlednice trumfne v bodě překvapení spolehlivě jakýkoli jiný pozdrav. Na Floridských ostrovech tedy rostou na jednom stromě sladké rozinky i originální pohledy.

FLORIDA KEYS

Řetězec ostrovů a ostrůvků přivěšený na jihovýchodní cíp Floridy a táhnoucí se na jihozápad do Atlantiku. Mnohé z vápencových a mangrovových ostrovů nejsou obydlené a tím si udržují svou dosud původní flóru a faunu. Jsou domovem i rostliny sea grape, latinsky Coccoloba uvifera, česky hroznatec obecný.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články