Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Morče na jídelním lístku

52-53.jpg
Autor článku: Jana Ašenbrennerová, Úterý, 14. října 2014
Autor fotografií: Jana Ašenbrennerová
V Jižním Kivu v Kongu se humanitární organizace ACF rozhodla vyřešit nedostatek potravy pro místní obyvatele trochu kuriózním způsobem. Místo dobytka, který je často cílem lupičů i ozbrojenců, naučila domorodce chovat malá a nenápadná morčata.

Oblast Jižního Kivu v Demokratické republice Kongo již mnoho let ovlivňuje dlouhotrvající konflikt. Situace domorodců žijících v této oblasti je velmi těžká a zajištění základních podmínek k běžnému životu je pro ně často nesnadné. Chronická podvýživa dětí a znečistěná voda jsou jedněmi z mnoha problémů, se kterými se potýkají.

Morčata se živí hlavně trávou, a Konžané proto dostali i semena plodin, kterými budou svůj „dobyteček“ krmit.

Řešit situaci v těchto končinách se snaží množství mezinárodních neziskových organizací, které svými programy se zaměřením na výživu, zemědělství, vzdělání, přístup k čisté vodě a další napomáhají domorodcům zajistit základní podmínky k životu v době krize. Jedním z nich je distribuce morčat.

Drobná morčata neupoutávají tolik pozornost lupičů či ozbrojených skupin. Domorodci tak mají šanci, že o zdroj potravy nepřijdou.

Distribuce morčat v obci Karete v Jižním Kivu byla součástí programu neziskové organizace Action Against Hunger (ACF International), která se v oblasti mimo jiné specializuje na řešení podvýživy. Jejím cílem je léčba a prevence podvýživy, ale také vzdělávání komunit, aby byly samy schopny bezpečně si zajistit dostatek potravy a čisté vody a do budoucna tak podvýživě předejít.

O malá morčata se dokážou postarat i děti.

Každá rodina obdržela šest morčat – pět samic a jednoho samce. Morčata se relativně rychle množí, a tak je pro rodiny snadné mít pravidelný přísun potravy s živočišnou bílkovinou.

Morčata se rychle množí, což je další výhoda.

Morčata dostala v tomto případě přednost před kozami, kuřaty či jinými obvykle chovanými zvířaty. Jsou drobná a je jednodušší je obstarat a rozmnožit. Také nejsou tak cenná jako jiná domácí zvířata, tudíž tak nepřitahují zloděje a v době konfliktu je snazší je ukrýt. Také se o ně snadno postarají ženy a děti. Některé rodiny morčata dlouhodobě chovají a tím získávají další příjmy z jejich prodeje.

Ženy stvrdily přijetí daru otiskem prstu.

V komunitě v obci Karete bylo místním rozděleno kolem 500 morčat. Ženy, které si morčata přišly převzít, se pak podepsaly otiskem prstu. Jako součást programu obdržely také semena, aby si mohly samy vypěstovat další zdroj potravy.

Šťastná nová majitelka si odnáší svůj úlovek.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články