Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Mniši tančí pro blaho své komunity

130-001.jpg
Jaromír Marek, Úterý, 28. červnaec 2009
Slunce se sotva vyhouplo přes hradbu okolních vysokých hor. Nádvoří zaplňují mniši v barevných maskách a za dunivých zvuků bubnů a kvílení mosazných trub se dávají do tance. Zvedají nohy, otáčejí se kolem své osy a podivně máchají rukama. Dlouhé šosy blyštivých úborů víří prach.

Na první pohled vypadá jejich tanec jako chaotická improvizace. Opak je ale pravdou. Každý sebemenší pohyb a gesto mají přesně daný význam i pevná pravidla. Tantrické tance s rituálním významem zvané chamsy nacvičují vybraní mniši celé roky. Vyučovací metody jsou přitom tvrdé. Novic Džigmed, který do kláštera přišel teprve před lety, si stýská, že učitelé mají vždy po ruce pořádnou hůl a pro ránu nejdou nikdy daleko.

Rituální tance se opakují s železnou pravidelností už celé věky zde, v lamaistickém klášteře Phyang, který v horách indického Ladáku stojí už pět staletí. „Tanec přináší dobro nejen tanečníkům a klášterní komunitě, ale i všem návštěvníkům. Jeho zhlédnutí zlepšuje karmu, startovací pozici pro převtělení do příštích životů, a nakonec prospívá i zdraví,“ vysvětluje mi vrchní lama celého Ladáku Čosje Togdan Rimpoče. Sociolog by dodal, že klášterní slavnosti pomáhají obnovovat vesnickou pospolitost. V oblasti, kde lidé žijí roztroušeni po horských vesnicích a samotách, je to více než pochopitelné. V dobách, kdy neexistovala televize, byly slavnosti s vystoupením klaunů mnohdy jedinou příležitostí k povyražení. Dnes jsou obrazem současného Ladáku.

V hledišti lze spatřit svraštělé tváře starců v ušmudlaných tibetských kabátcích a stařen s vysokými klobouky a záplavou šperků. Přehlédnout nejde ani reprezentanty moderní doby v šatech evropského střihu a nechybí ani turisté obtěžkaní fotoaparáty. Ti se ale obvykle jen mihnou a zase zmizí. Pro běžné lovce zážitků je dva dny trvající taneční vystoupení přece jen příliš dlouhé a monotónní.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články