Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Mexické radovánky

068-000.jpg
Líba Taylorová, Pondělí, 1. září 2008
Tipáza Tipáza (Tibaza) je archeologický park a chráněná lokalita, která je nejblíže k hlavnímu městu. Od Alžíru leží asi hodinu jízdy na západ a její návštěva představuje ideální jednodenní výlet pro případ, že jste již přesyceni ruchu či nástrah tříapůlmilionové metropole.

V Mexiku se slaví víc svátků – fiestas – než jinde ve světě. Vždy se najde důvod se radovat. Oblíbené jsou karnevaly, vlastně náš masopust. Každá vesnice ho slaví jinak nejčastěji se muži převlékají do ženských šatů či jiných kostýmů. Třeba tady ve vesnici Huejotzingo, nedaleko města Puebla ve stejnojmenném státě, oblékají účastníci průvodu staré uniformy a inspirují se tak bitvami, které se v této oblasti odehrály. Blízké město Puebla například dobyli jak Francouzi, tak Angličané a teprve v roce 1872 hrstka Mexičanů odrazila útok vetřeleckých francouzských vojsk. Na tento den – 5. května – jsou Mexičané velmi hrdí a dodnes ho oslavují bujarými akcemi a státním svátkem. V Huejotzingu si lidé svými převleky a symbolickým bojem tuto událost rádi připomínají.

073_001_jpg_48f4709552.jpg

AŤ ŽIJÍ MRTVÍ

U nás pochmurné a uplakané Dušičky, v Mexiku večírek na počest těch, kdo už tu nejsou. Den mrtvých, jak se mu tady říká, je skutečný mejdan se vším všudy. Celou noc lidé slaví u hrobů svých blízkých a přinášejí jim dary. Asi nejbizarnějším zážitkem střízlivého Evropana jsou ale papírové či cukrové kostry, kterými se to v těchto dnech – a nocích – všude jen hemží.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články