Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Metropole na zelené louce

47-001.jpg
Martin Mykiska, Pátek, 2. února 2007
Přestože statut hlavního města Malajsie nadále zůstává Kuala Lumpuru, do budoucna mu bude příslušet spíše role finančního a obchodního centra země. Vládní úřady se totiž pomalu, ale jistě přesunují do nedaleké rychle vznikající aglomerace zvané Putrajaya.

Nové federální administrativní centrum je od Kuala Lumpuru vzdálené 25 kilometrů a staví se doslova „na zelené louce“. Stavba byla zahájena roku 1996. Zatímco současný stav populace se odhaduje na třicet tisíc lidí, na konci desetiletí je plánováno 350 tisíc stálých obyvatel. Město nese název po prvním malajském premiérovi jménem Tunku Abdul Rahman Putra al-Hadž a je ukázkou moderního urbanistického plánování v Malajsii. Modelové město má v sobě pojit funkce „národního nervového uzlu“, ideálního místa pro život, práci a obchodní i rekreační aktivity. Je projektováno tak, že zeleň a vodní plochy tvoří sedmdesát procent jeho rozlohy. Největší uměle vytvořené jezero má 600 hektarů. Putrajaya (čti Putradžaja) je tedy město s mnoha zahradami, ale současně se sofistikovanou informační a komunikační sítí založenou na moderních technologiích. Proto Malajci tento projekt rádi nazývají první „Inteligent Garden City“.

Centru města dominuje úřad premiéra, tzv. Perdana Putra, s velkou modrou kupolí a zajímavě pojatá hlavní mešita – Putra Mosque. Do své architektury inkorporovala slohy dalších muslimských zemí: Turkmenistánu, Kazachstánu a Maroka. Sto šestnáct metrů vysoký minaret byl navržen po vzoru minaretu mešity šejka Omara v Bagdádu. Mešita je projektována pro patnáct tisíc věřících.

O ambicích Malajců svědčí, že spolu s Putrajayou roste pět kilometrů od ní ještě její „dvojče“: Cyberjaya, malajská obdoba amerického Sillicon Valley! Cyberjaya se buduje od roku 1999 a kolem roku 2011 se má stát domovem čtvrt milionu lidí. Slovo „jaya“ přítomné v názvech obou nových měst znamená v malajštině úspěch. Nezbývá nám tedy než popřát Malajcům v jejich budovatelských aktivitách hodně úspěchů!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články