Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Měnící se Belfast

114-002.jpg
Lenka Kabrhelová, Pondělí, 2. červnaec 2007
„Kam to bude?“ ptá se mne s neproniknutelným výrazem ve tváři řidič taxíku na belfastské Falls Road. Ze srdce čtvrti obývané v drtivé většině příslušníky katolické komunity jedeme do centra, považovaného téměř deset let po uzavření Velkopáteční mírové dohody za neutrální zónu. Ještě před pár lety by se díval přinejmenším podezřívavě.

Ještě před dvaceti lety se severoirská metropole zdála být místem naprosté beznaděje. Za léta sektářského konfliktu mezi katolickou a protestantskou komunitou se vepsala do povědomí zbytku světa coby město rozdělené ostnatými dráty, které střeží helikoptéry, obrněné transportéry a ozbrojení britští vojáci. Realita 21. století však vypadá jinak. Pulzující moderní metropole nabízí ekonomické příležitosti, turistům zábavu a kulturu a svým obyvatelům konečně normální život.

To vše by bylo stěží myslitelné bez mírové dohody, uzavřené před téměř deseti lety. Nakonec to však paradoxně byl právě dlouholetý konflikt, který kromě jiného přispěl k současné popularizaci Belfastu. Z tzv. „Troubles“, jak místní době ozbrojených střetů přezdívají, se stal, pro mnohé překvapivě, doslova turistický artikl. Není tak těžké narazit v Belfastu na turisty, kteří ignorují tradiční trasy zakreslené v průvodcích a vykračují si přímo do srdce nejproblematič­tějších míst. Za 25 liber například můžete naskočit do černého taxíku, což byla v dobách nejtěžšího konfliktu pro místní v podstatě jediná možnost, jak se dostat z Falls Road nebo Shankill Road – a na vlastní oči si prohlédnout mírovou linii, která komunity katolíků a protestantů rozděluje, či početná graffiti, jimiž jsou domy v nejexponova­nějších čtvrtích vyzdobeny.

„Moc nadšený jsem nebyl, když tahle taxi začala projížďky, měl jsem pocit, že je to až teroristická turistika,“ říká Jan Nugent ze severoirské turistické rady. „Postupně se z toho ale stala populární záležitost, turisté jedou domů se zážitky z míst, kde se toho tolik událo,“ pochvaluje si Nugent, podle něhož je zájem návštěvníků z celého světa pozitivní i pro život místních komunit, jež se snaží udržovat své čtvrti vyparáděné a v pořádku.

Belfastský turistický průmysl ovšem nestaví jen na bolestných kapitolách historie, stále více lidí si přijíždí prohlédnout město George Besta či C. S. Lewise. Úřady si po letech také uvědomily, jak velkým lákadlem je pro turisty Titanic. Na opuštěném místě, kde nejslavnější dopravní loď světa vyrostla, vzniká na její počest projekt za miliardu liber.

Návštěvníci i odborníci se shodují, že Belfast a s ním i celé Severní Irsko je regionem velkého potenciálu. Koneckonců stačí zalistovat příručkou „turistických guru“ Lonely Planet – na seznamu deseti nejzajímavějších tipů pro rok 2007 figuruje Belfast a celé Severní Irsko jako místo, které jednoduše nesmíte minout.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články