Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Martin Wikelski: Stopař netopýrů

76martin1.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 14. října 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz a archiv redakce
Do světa dobrodružných stezek vedou různé brány. Německý ornitolog Martin Wikelski je tak trochu Indianou Jonesem, dobrodruhem vědy, i když toho moc nenastřílí a nenosí klobouk.

Šéf Ornitologického institutu Maxe Plancka, profesor na univerzitě v Kostnici, hostující výzkumný pracovník v Princetonu atd., je totiž něco jako stopař. Navíc stopuje tvory, kteří nezanechávají zrovna přehršel otisků v hlíně ani keramice. Studuje totiž migrační zvyky letců (ptáků, netopýrů…) a maličké vysílačky lepí na těla hmyzu – především včel. Takže sleduje kukačky z Dánska až do Konga, racky z Ruska do Tanzanie, ale stopuje i čmeláky na jejich migračních vlnách v Německu.

Pro šestý smysl zvířat

„Dělám vlastně telemetrii divočiny,“ říká k tomu profesor Wikelski, „připevňuju na zvířata nepatrné vysílačky, abych zjistil, odkud, kam a kudy letí a kolik je to stojí energie. Když lidem řeknu, co dělám, myslí si – vědce nevyjímaje –, že jsem blázen a že to nikdy nemůže fungovat.

Jenže my si teprve začínáme uvědomovat možnosti, které nám dává sledování malých zvířat.“ V Ghaně tak sledoval netopýry, přenašeče viru eboly, aby bylo možné lépe sledovat šíření nemoci. A samozřejmě mu jde i o využití schopnosti zvířat předvídat přírodní katastrofy: „Třeba v Itálii žáby věděly o zemětřesení pět dní předem – houfně vyskakovaly z jezírek v době, kdy tam obvykle zůstávaly. V budoucnu chceme vytvořit globální pozorovací systém spojený přímo s životem – využívat zvířata jako stráž pro naše vlastní bezpečí.“


Martin Wikelski

STOPY STOPAŘE

  • Narodil se 18. 11. 1965 v Mnichově. Po získání doktorátu na univerzitě v německém Bielefeldu načas přesídlil do výzkumného světa v USA a Panamě.
  • Během kariéry se od univerzitního biologa a ornitologa posunul k behaviorální biologii: „Když budete zvířata studovat v laboratoři, nikdy nedosáhnete tak hlubokého vhledu jako při jejich pozorování v přirozeném prostředí.“
  • Šéfem Ornitologického institutu Maxe Plancka v Radolfzellu je od roku 2011.
  • Se svým týmem rozjel unikátní systém Move Bank (www.movebank.org): shromažďování údajů o pohybech zvířat v globálním měřítku. „Nebudete muset trávit tolik času sběrem informací a můžete se více věnovat jejich analýze,“ říká o něm.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články