Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Marocké květy pohody

maroko.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Čtvrtek, 22. září 2016
Autor fotografií: Profimedia
Když kolem berberského města Khemisset v Maroku rozkvetou hořké pomerančovníky, promění se celá oblast v galerii, která potěší zrak i čich. Po květech se však zapráší během několika hodin. Vyrábí se z nich totiž éterický olej zvaný „neroli“.

Pro účely kosmetického průmyslu začala produkce drahocenné esence v okolí Khemissetu v roce 1930. Nyní vede farmu vzdálenou asi 93 km od Rabatu na východ francouzská společnost a dbá na ekologický způsob hospodaření. „Rostlinný materiál po destilaci kompostujeme a zbytkovou vodou z destilačního přístroje zaléváme stromy,“ říká Phillippe, jenž má podnik na starosti.

Tuna květů = litr esence

Sklizeň v pomerančových hájích o rozloze 45 ha začíná na přelomu března a dubna. Po dobu osmi týdnů tři sta sběračů trhá brzy zrána okvětní lístky sevillského pomerančovníku ručně, aby nepoškodili křehkou krásu. Ještě v ten samý den projdou kvítka parovodní destilací, až se za několik hodin objeví jeden z nejdražších éterických olejů na světě (na jeden litr vonné kapaliny padne jedna tuna květů). Na vzácnou tekutinu již lačně čekají výrobci parfémů ve Francii, kam především květinová, sladkohořká vůně směřuje.

Při destilaci sněhobílých pomerančových květů vzniká také jako sekundární produkt květová voda. Přidávaná do masážních olejů či rhassoulových zábalů na vlasy dodává po staletí ženám v Orientu krásu a mladistvý vzhled. Ty ji také stříkají večer na polštář pro klidný spánek nebo během dne rozprašují v pokojích. Přírodní osvěžovač vzduchu totiž nejenom aromatizuje, nýbrž zabíjí škodlivé bakterie potulující se příbytkem.

Na voňavou návštěvu

Pomerančovou vodou vás však v Maroku velmi často uctí i váš hostitel. „Ilma Zhar“, jak jí tu říkají, vám podají na umytí rukou nebo před servírováním mátového čaje. A zakousneteli se do sladkých dezertů, ovocných salátů nebo do sušeného ovoce, určitě ve svých chuťových buňkách poznáte akcent aromatického hydrolátu.

ÉTERICKÝ OLEJ Z NEROLI

  • Používali na povznesení ducha již kněží a kněžky ve starém Egyptě.
  • Patří v aromaterapii k nejlepším harmonizátorům nervového systému.
  • Působí jako lehké afrodiziakum.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články