Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Manželky slavných

8-2.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Úterý, 7. června 2011
Autor fotografií: Lenka Klicperová
Nejsou slavní jako slavní. A nejsou manželky slavných jako manželky slavných. Těsně před odletem ze země jsem v ugandském Entebbe sledovala britskou královskou svatbu, kdy se z Kate Middleton stala slavná manželka. Já jsem dvě takové podobné poznala krátce předtím na severu Ugandy. Grace a Evelyn jsou manželky nejznámějších vůdců ugandské Armády božího odporu (LRA). Evelyn žila 14 let s velitelem LRA Josephem Konym. Muž, na něhož je vydán mezinárodní soudní zatykač, je jedním z nejobávanějších a nejznámějších kriminálníků. Grace zase byla ženou druhého muže LRA Otti Lagonyho. Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

Ne že by si tyhle dvě mladé dámy svoje výtečné partnery vybraly dobrovolně. Nikdo se jich na nic neptal. Kony měl svého času 80 manželek, pak jejich počet zredukoval na 30. Prostě ukázal na dívku, tedy spíš dítě – většině bylo tak kolem čtrnácti, když s ním byly donuceny poprvé sdílet lože -, a ta se musela podvolit. Evelyn Konymu porodila čtyři děti. Prý byl docela milý a pozorný otec a s dětmi si rád hrál. Neviděly ho prý nikdy páchat vlastnoručně žádné násilí. Muž, který má na svém kontě životy třiceti, možná šedesáti tisíc dětí, které unesl z jejich domovů a vychoval z nich vraždící stroje, je zároveň vzorný, láskyplný otec… Jsem ráda, že některé příběhy i v Africe dopadají relativně dobře. Grace dnes studuje na univerzitě v Gulu.

Založila malou organizaci, která se snaží pomáhat bývalým dětským vojákům vrátit se do normálního života. Dostala dvě významná ugandská ocenění srovnatelná s titulem Žena roku. A má zase budoucnost. Evelyn vychovává své (a Konyho) děti ve vesnici poblíž Gulu. Ale nemůže se vrátit do rodné vesnice. Všichni vědí, kdo je otcem jejích dětí -nejslavnější šílenec střední Afriky… Reportáž o bývalých dětských vojácích Ugandy připravím do některého z dalších čísel Lidé a Země.

V červnovém vydání vás vezmeme někam jinam – do Tichomoří, na českou jachtu, která tři roky brázdila světová moře. Zavedeme vás i do Kolumbie mezi sběrače mušlí. Jestli jste zapřisáhlí vegetariáni, možná raději přeskočte reportáž o svátku Meskel z Etiopie. Když to ale opravdu uděláte, přijdete o skvělé fotografie Jarmily Kovaříkové. Jsou sice trochu krvavé, ale ukazují jen realitu, kterou nevidíme, když si v supermarketu kupujeme bifteky. Tak statečně do toho!

Pěkné letní čtení přeje

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články