Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Malé rodinné drama

010-000.jpg
Milan Vodička, Pondělí, 2. března 2009
Co vidíte na téhle fotografii? Vypadá jako záběr z nějakého amerického krimiseriálu, ale přitom je to obyčejný život. Dokonce ten úplně nejobyčejnější.

Co tedy vidíte? Šerif kráčí s tasenou pistolí po domě, vzápětí možná začne přestřelka, protože uvnitř se určitě skrývají zločinci. Ozbrojení a nebezpeční.

Leda se špuntovkami. Tohle je prostý příběh úplně všedního dne. A nijak se netýká mužů zákona.

Připomíná to nějaký thriller nebo válečnou scénu, ale je to jen rodinné drama.

Nejde o nic jiného, než že jedna rodina v americkém Clevelandu musela opustit svůj dům. Šerif přichází, aby překontroloval, jestli ještě někdo nezůstal uvnitř. Nejdřív pistole, pak teprve on. Jako by to byli zločinci. Byli to jen obyčejní lidé, možná důchodci, které finanční krize připravila o úspory, možná to byla rodina s dětmi, jíž finanční krize najednou vzala sílu splácet hypotéku. Život se náhle přetrhl.

Zůstaly po něm jen nějaké krabice a trosky nábytku, který už nebylo kam odvézt. Rekvizity minulé existence.

„Teď jsem se vrátila z Ameriky. To byste měli popsat,“ řekla mi jedna moje známá. „Celé ulice plné ztichlých domů a na nich nápis Exekuce.“ My tady si ještě neuvědomujeme tu sílu, která se dává do pohybu. Vlna se teprve zvedá.

Tenhle snímek se stal fotkou roku 2008 v soutěži World Press Photo docela oprávněně, přestože na něm vlastně nic není. Ale taky je na něm úplně všechno. Lidé po celém světě si mohou říkat, že tohle se v nějaké formě může v blízké budoucnosti stát mnohým z nich.

„Válka v poněkud neklasickém slova smyslu vstoupila do našich domů, protože jejich majitelé nemohou najednou splatit hypotéku,“ řekla předsedkyně poroty Mary Ann Golonová.

Omylem máme za to, že velká krize ve třicátých letech začala okamžitě po krachu na newyorské burze. Kdepak, tsunami sbíralo sílu dlouhé měsíce, kdy život vypadal i přes špatné zprávy jako dřív. Pak to začínalo odnášet lidi. Někoho dřív, jiný vydržel chvíli plavat a smetlo ho to později.

Tenhle záběr je snímkem roku 2008, nemohu se však zbavit podezření, jestli to není spíš vzpomínka na budoucnost.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články