Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Malá Havana na Floridě

130-1.jpg
Vít Pohanka, Pátek, 10. prosince 2010
Kde byste hledali Havanu? Samozřejmě že na Kubě. Jenže existuje ještě jedna, „Malá“ Havana, a ta není na Kubě, ale na Floridě. Říká se tak jednomu z předměstí Miami. Kubánští emigranti tam stále sní svůj sen o svobodné vlasti a hořce vzpomínají na události staré padesát let.

V parku Maxima Gomeze na 8. ulici hrají postarší Kubánci domino a sní o svobodě, která se jednou na Kubu vrátí. Před padesáti lety znárodnil Fidel Castro americké podniky na ostrově, Spojené státy vyhlásily embargo a zakrátko přerušily obě země diplomatické styky. Na Floridu dorazila první vlna uprchlíků z nově komunistické země. Usazovali se hlavně tady, na západním předměstí Miami, kterému se začalo říkat Malá Havana. Její osu tvoří 8. ulice, které tady ale nikdo neřekne jinak než španělsky Calle Ocho.

„To se nikdy nemělo stát. Nezasloužili jsme si takové lidi ve vedení, jako jsou Fidel a Raúl Castro. Je to hanba,“ lamentuje v nedaleké kavárně Jorge. Příjmení se zdráhá na mikrofon říct, stejně jako podrobnosti o svém odchodu z Kuby. Prý aby neohrozil příbuzné. Podobné obavy jsou hlavně mezi staršími Kubánci pravidlem. Malá Havana si dodnes zachovává určitou autentičnost. Je to cítit v restauracích s kubánskou kuchyní i v obchodech s doutníky. U jednoho z okének pod nápisem Café Cubano přímo na Calle Ocho mám sraz s René Lopezem. Ten už tady v Americe vyrostl a představuje mladší, podnikavou generaci emigrantů.

Má dobře zavedené optické centrum a několik zaměstnanců. Pro Kubánce je typické, že hlasují pro republikány a René není výjimkou. „V letech 2005 až 2006 se všem vedlo skvěle. Cena nemovitostí vrcholila, podnikání jen vzkvétalo. Pak přišla léta 2007 a 2008 a s nimi finanční krize. Nastoupil Obama, a šlo to z kopce. Tím nechci dávat vinu jenom jemu. Hodně problémů zdědil. Schválil ale stimulační balík a utratil za něj skoro bilion dolarů. Ale my malí podnikatelé to vlastně necítíme,“ stěžuje si. Barack Obama ale také uvolnil po nástupu do Bílého domu cestování Kubánců domů za příbuznými. Usnadnil pravidla pro posílání peněz. Co si o tom René myslí? „Posílání peněz na Kubu je teď o něco levnější a není to tak složité. Ale uvolnění takových pravidel zase tak moc neznamená,“ odpovídá skepticky.

K výraznému posunu v chování komunistické vlády přitom nedošlo. Propustila sice pár disidentů a teď prý bude umožňovat zakládání drobných živností, ale to je prý z nouze ctnost: komunistům nic jiného nezbývá. René v žádném případě nečeká, že by se na Kubu kdy vrátil. Optimistou není ani starší Jorge: „Bratři Castrové jsou staří. Už na téhle zemi hodně dlouho přesluhují.“ Jorge ale nemá jasnou představu o tom, co se bude dít, až Castrové odejdou ze scény. Je si jist jen jedním: dokud budou naživu, nic se nezmění.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články