Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Lyžování `a la Italia

118-000.jpg
Anna Šmídová, Úterý, 31. října 2006
Každý rok zavítají do zasněženého italského Trentina statisíce českých lyžařů, kteří dají Itálii přednost před bližším Rakouskem i rozlehlými středisky ve Francii. Jsou okouzleni nejen nádherou Dolomit a kilometry upravených sjezdovek, ale také nakažlivým uměním Italů užívat si života za každých okolností.

Lyžařská oblast Trentina nabízí více než 800 kilometrů upravených sjezdových tratí, z nichž většina je v provozu od listopadu do dubna. Na vrcholu sezony je pokrývá až čtyřmetrová vrstva sněhu. Na začátku či konci sezony nebo v případě nedostatečné sněhové nadílky odějí zdejší sjezdovky do bílého hávu místo přírody sněhová děla. Příroda však většinou zimním rekreantům přeje a slunce a sněhu je dostatek. Pravděpodobnost, že po dobu vaší zimní dovolené zůstane slunce skryto za mraky, je mizivá. Podle statistik je totiž v Trentinu osm z deseti dnů slunečných.

Mapa lyžařských středisek v Trentinu připomíná opravdu hodně prošpikovaný ementál – jsou jich tu desítky včetně těch nejznámějších na světě. Já jsem navštívila tři z nich a své postřehy a tipy vám předkládám na následujících řádcích.

Kam jezdil císař Franz Josef

Jedním z nejpopulárnějších center zimních sportů v Itálii je Madonna di Campiglio. Přímo z centra městečka se paprskovitě rozbíhají tři rychlé lanovky, jež vás vyvezou do rozlehlého lyžařského areálu. Krásu masivu Dolomiti di Brenta si můžete vychutnat z ptačí perspektivy během půlhodinové jízdy kabinkou na Grosté, která patří se svojí délkou téměř sedm kilometrů k nejdelším na světě. Mezi protějšími svahy se dá také přejíždět po zasněžených cestách vedoucích přes městečko, takže si nemusíte ničit nohy ani přezkáče chůzí po asfaltu. Zdejší lyžařský areál čítá takřka 60 km sjezdových tratí. Pro děti a začátečníky je upraveno mnoho modrých sjezdovek, zkušení sjezdaři a snowboardisté pak mohou pilovat techniku na tratích světového poháru v lyžování.

Za prohlídku stojí i samotné městečko, které má na rozdíl od jiných středisek svoji historii a nevzniklo až díky lyžařskému boomu. První turisté sem začali jezdit už v 19. století. V roce 1886 navštívil Madonnu dokonce císař Franz Josef se svou chotí Sissi. Jejich syn se pak zasloužil o výstavbu první lanovky, jež byla slavnostně otevřena v roce 1948. Místní lidé si těchto urozených hostů velmi váží a na jejich památku pořádají každoročně Habsburský festival připomínající jejich časy. Make-up na tvář Madonny di Campiglio nanesl turistický ruch. Historické i moderní hotely září novotou a v přízemí domů otevírají své butiky věhlasní světoví návrháři. Příležitost dostali také místní umělci vyrábějící suvenýry ze dřeva, kovu či keramiky. Gurmáni by si neměli odpustit zdejší speciality v některé ze šik restaurací.

Údolí slunce

S Madonnou di Campiglio je vleky a sjezdovkami propojen areál Folgarida-Marilleva, který leží ve Val di Sol (v překladu Údolí slunce). Jeho obyvatelé s oblibou prohlašují, že název vznikl díky slunečnému počasí, jež zde panuje. Jméno má však svůj původ v orientaci údolí z východu na západ, která je v této části Alp ojedinělá. Středisko položené mezi horskými masivy Dolomiti di Brenta, Adamello a Ortlerskými Alpami bylo vybudováno v 70. letech po francouzském vzoru. Před většinou z mnoha moderních hotelů tak můžete nazout lyže a sjet pohodlně přímo na sjezdovku. Dohromady se sousední Madonnou di Campiglio disponuje Folgarida 120 kilometry udržovaných sjezdovek. Vzhledem k tomu, že více než polovinu zdejších sjezdovek označuje modrá barva, je středisko ideální pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Druhá polovina tratí uspokojí i náročnější milovníky zimních sportů. Skutečnou lahůdkou je dvouapůlkilometrová černá sjezdovka vedoucí z vrcholku Dos de la Pesa. Pro snowboardisty je připraven slušný snowpark a profesionální U-rampa, na které se jely závody MS ve snowboardingu v roce 1999.

Nevím jak vy, ale já si nejlépe po celodenním lyžování, zakončeném krkolomným sjezdem dlouhatánské černé trati, nejlépe odpočinu naložená v termálních pramenech. I vy můžete unaveným údům dopřát tu nejlepší péči v nedalekých lázních Pejo a Rabi navštěvovaných turisty od konce 19. století. Pokud se budete cítit fit, vězte, že v místních barech a pizzeriích budete mít o zábavu postaráno. Kdyby se vám zastesklo po domově, nezoufejte. Ve Folgaridě nejenže čeština ve frontách zní snad častěji než v Harrachově, ale jedna z restaurací dokonce servíruje české speciality.

Túra po pevnostech

Lyžaři, kteří nehledají rozlehlé středisko, ale raději se spokojí s menším, níže položeným centrem nabízejícím lyžování za výhodných cenových podmínek, by se měli vypravit do Folgarie v jihovýchodní části Trentina. Toto středisko hraje prim v poměru cena versus kilometry lyžařských tratí a nabízené služby. Nejlevněji si zde zalyžujete v březnu, kdy šestidenní skipas pořídíte už za 59 eur! Sedmdesát kilometrů náročných i začátečnických tratí si vychutnáte i bez nárazových front, které se během svátků a víkendů mohou tvořit ve vyhlášených lokalitách. Přímo v oblasti lyžařského areálu leží šest pevností, jež sehrály svoji úlohu v době první světové války. V zimě jsou skryté po nánosy sněhu a okolo nich vedou sjezdovky tvořící populární „Lyžařskou túru po pevnostech“.

Pokud si chcete zpestřit monotónní sjezdařský program, zimní Trentino nabízí mnoho zajímavých alternativ. Očekávaným standardem jsou plavecké a bruslařské stadiony, jež v Trentinu najdete v každém větším městečku. Jestli vás fascinují dobrodružství polárníků, můžete se alespoň na chvíli vcítit do jejich kůže při vyjížďce na saních tažených psím spřežením. Centrem tohoto sportu je Campo Carlo Magno nedaleko Madonny do Campiglio. V každém středisku se nabízejí rovněž desítky kilometrů běžeckých tratí, ale v případě, že nejste vyložený běžecký nadšenec, nechte si běžky raději na Jizerky.

Náš průvodce Daniel nám představil nejenom několik moderních středisek zimních sportů, ale také lyžování „`a la Italia“. Jeho cílem není najezdit co nejvíce kilometrů a místo oběda zhltnout chléb se sýrem od snídaně. Naopak. Lyžujete jen, když máte chuť. Pokud se zrovna necítíte, uvelebíte se do lehátka, popíjíte víno, obdivujete alpské velikány a chytáte bronz. A oběd musí trvat minimálně hodinu!


Permanentky

V každém středisku si můžete zakoupit širokou škálu permanentek platících pro tuto konkrétní oblast. V případě, že chcete během vašeho pobytu navštívit více středisek, vyplatí se zakoupit jednu z karet platících ve vícero střediscích po celé oblasti. Permanentka Dolomiti Super Ski vám umožní lyžování v Cortina d'Ampezzo, Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena/Alpe di Siusi, Val di Fassa/Carezza, Arabba/Marmolada, Val di Fiemme/Obereggen, San Martino di Castrozza/Passo Rolle, Valle Isarco, Tre Valli & Civetta a Skirama Dolomiti Adamello-Brenta, platí v Madonna di Campiglio a Pinzolo ve Val Rendena, Folgarida/Mari­lleva, Pejo a Passo del Tonale ve Val di Sole, Ponte di Legno, Monte Bondone, Andalo-Fai della Paganella, Folgaria Lavarone.

Tip: Pokud se do Val di Sol vydáte na začátku či konci sezony a ubytujete se na sedm nocí v některém ze smluvně vázaných hotelů či apartmánů, čeká vás milé překvapení. Obdržíte šestidenní skipas zcela zdarma.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články