Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Liz Clarková: Žena a kočka na palubě

70liz1.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 18. listopadu 2015
Autor fotografií: archiv redakce
Liz Clarková a kočka Amelie pojmenovaná po Amelii Earhartové, americké pilotce, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán, toho spolu ve vlnách zažily dost. Mají za sebou už 25 tisíc námořních mil. Liz se narodila v Kalifornii a je surfařka – takže stres a rychlost zrovna nevyhledává. Jen obeplouvá pobřeží Mexika a Střední Ameriky a hledá odlehlá místa s nejlepšími vlnami.

„Pocházím z jižní Kalifornie, a to obvykle znamená, že jste pořád s dalšími surfaři. Surfovat sama je úplně jiné, zvlášť když jste na odlehlých místech, kde nenajdete nic, žádné silnice, dopravu, nemocnice. Musíte být hodně opatrní. Poskytlo mi to docela jinou perspektivu surfování. Místo abych někomu dalšímu dokazovala, jak jsem dobrá, užívám si vlny a krásu přírody,“ říká.

Nebudu nikam spěchat

Kromě prkna si ovšem zakouší i drsnější tvář moře. Když plula 1300 mil z Kiribati do Bora-Bora, vítr se rozběsnil na 40 uzlů, což pro Liz posléze znamenalo tři dny bez spánku, vyprázdněné kontejnery s jídlem a loď poničenou tak, že musela do opravy, která nakonec trvala jedenáct měsíců – hlavně kvůli záhadnému zatékání. Liz zrovna neměla moc peněz na opravu, takže většinu práce nakonec musela zvládnout sama.

„Tohle byla jedna z nejtěžších chvil na moři,“ podotýká k tomu Liz. Přestože potulování mořem a vyhledáváním zapomenutých nebo neobjevených surfařských pláží vypadá pohodově a docela romanticky, součástí splněného snu je práce. „Dost času zabere údržba lodi tak, aby byla pořád plavbyschopná.

Nejmíň třetinu dne trávím oškrabáváním řas a chaluh z trupu lodi – je to jako sekání podvodního trávníku. Sotva skončíte na jednom konci, můžete na druhé straně začít znovu.“ Zatím brázdí pobřežní vody, prozkoumává ostrovy, bloguje, píše knihu a uvažuje o plavbě kolem světa. Nicméně – v klidu. „Když se přesunu do dalších moří, chci mít dost času na to, abych je objevovala. Rozhodně nebudu nikam spěchat.“


NAVIGAČNÍ FAKTA

  • Lizini rodiče měli vždycky plachetnici, a když ji v devíti letech vzali na dlouhý výlet podél mexických břehů, objevila knížky o mladých mořeplavcích, kteří pluli o samotě – a bylo rozhodnuto.
  • Přesnou polohu ideálních míst na surfařských plážích, které objevila, nezveřejňuje. Chce, aby si své dobrodružství užili i ostatní.
  • Při svých plavbách používá námořní mapy, Google Earth a vítr.
  • „V každodenním životě si užívám spoustu radosti,“ uvažuje Liz. „A chtěla bych, aby to tak měli i ostatní.“
Liz Clarková: Žena a kočka na palubě
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články