Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Lidské věže

14-1.jpg
mv, Čtvrtek, 19. Srpen 2010
Castells, doslova hrady, jak se říká těmto konstrukcím z lidských těl, jsou bezesporu jednou z největších atrakcí na lidových slavnostech v Barceloně a jižní části Katalánska. Jediným stavebním prvkem je tu člověk. Představte si zcela zaplněné náměstí, hudbu, která najednou jakoby úžasem utichne, a skupinu lidí, jak se postupně šplhají po zádech jeden druhému, až vytvoří konstrukci úctyhodné výšky.

Tím posledním „kamínkem“ bývá dítě tak pětileté, s přilbou na hlavě, které za bouřlivého jásotu zamává davu a pak už sjíždí z vršku dolů, za ním pak ostatní. Původ tohoto dnes sportovně-folklorního představení lze spatřovat ve středověkých tancích Valencijců, při nichž se vytvářely miniaturní lidské věže. V Katalánsku se poprvé objevily v 19. století a získávají si stále větší oblibu.

Jednou za dva roky probíhá v Tarragoně soutěž ve stavbě castells, jíž se účastní všichni, kdo v této tradiční disciplíně něco znamenají. Nejlepším týmem se už počtvrté za sebou stali Castellers de Vilafranca. Za svůj největší úspěch považují věž o devíti patrech.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články