Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Lewis Pugh: Nepotopitelný plavec

74lewispugh.jpg
Autor článku: redakce, Středa, 17. června 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
„Svět se dělí na průkopníky a na následovníky,“ prohlásil muž, který plaval místy, kudy ostatní obvykle projíždějí na lodích, případně ledoborcích.

„Jste buď jedno, nebo druhé. Když dnes vylezete na Everest, víte, že před vámi to už zvládly stovky lidí. Když dnes přeplavete Lamanšský průliv, víte, že stovky lidí ho už přeplavaly před vámi. Když dnes poletíte na Měsíc, víte, že lidé už tam byli. Víte, že je to možné. V závěru plavby u severního pólu jsem netušil, jestli skončím živý, nebo mrtvý. A ani sebejistý přístup k věci nezakryje ten strach hluboko v žaludku.“

Kromě ledové tříště severu plaval i v další nádrži vhodné pro otužilce – na dostřel od Everestu v ledovcovém jezeře Pumori v nadmořské výšce přes pět tisíc metrů. Vždycky jen v plavkách, čepici a plaveckých brýlích.

Příliš mnoho překážek

Nicméně Lewis Pugh není žádný obyčejný otužilec, protože těch už se v mrznoucí vodě cachtalo dost před ním. Navíc zná nepříjemnosti i opačného konce teploměru: tři hodiny plaval ve třicetistupňovém Rudém moři, přičemž vzduch sálal teplotou ještě o třiadvacet stupňů vyšší. Tenhle „vodní“ Brit, vychovaný v Jižní Africe, má za sebou dálkové plavby oceány a ve všech sedmi mořích uplaval desítky kilometrů – aby upozornil na vážné ekologické problémy a inicioval rozšíření mořských rezervací. Kromě přírody a vlastního těla se nicméně musí občas potýkat i s jiným, nenápadným nebezpečím, které známe všichni.

„Když jsem plaval v Anglii, šéf londýnského přístavu byl proti. Měl jsem za sebou plavbu po celé Temži, ale on mi řekl:,Je to příliš nebezpečné. Mohl byste se utopit.‘ Museli jsme povolat právníky. Nakonec se to vyřešilo a nechal mě plavat až k Temžské bariéře. Když se pokoušíte něco v životě dokázat, setkáte se s těmihle otravnými drobnostmi. Musíte se nějak dostat přes ně, pod ně, skrze ně. Za žádných okolností si nesmíte nechat cestu přehradit červenou páskou, protože v dnešním světě jich je prostě už příliš mnoho.“

Nátlak vlastní odvahou

Proč plave za všech okolností jen v obyčejných plavkách Speedo: „Žádám světové vůdce, aby pro ochranu životního prostředí udělali všechno, co mohou. Jenže taková legislativa u jejich voličů nemusí být zrovna populární. Takže chci, aby byli odvážní, a v tom případě musím být taky. Kdybych plaval v suchém nebo mokrém obleku, nevyslal bych to správné poselství.“ Dalibor Demel, spisovatel a novinář


VODNÍ FAKTA

  • Pugh vystudoval práva v Cambridgi, později se specializoval na námořní právo a několik let v tomhle oboru pracoval pro londýnskou radnici.
  • V roce 2010 ho na Světovém ekonomickém fóru jmenovali „globálním lídrem“ a o tři roky později získal od OSN titul patron oceánů.
  • Má pověst skvělého řečníka a pravidelně vystupuje na nejvlivnějších konferencích v oblasti ochrany životního prostředí a ekonomie – řečnil třeba na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články