Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Leven Brown: Vesla v hurikánu

74levenbrown.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 17. února 2016
Autor fotografií: Profimedia.cz
Ty obrázky nejspíš znáte. Hladina přestane předstírat vodorovnost a začne si hrát na pohyblivou krajinu se strmými kopci. Žádné vzduté moře, ale rozbouřený oceán. Pro veslaře Levena Browna, držitele pěti světových veslařských rekordů zapsaných v Guinnessově knize, vcelku reálné hřiště.

V roce 2010 se mu podařilo překonat úspěch norských dobrodruhů Georga Harba a Franka Samuelsona, kteří v roce 1896 přepluli Atlantik. Ti dva to tenkrát dokázali za 55 dní a 13 hodin. Po 114 letech se do dvoumístné veslice vměstnali čtyři námořníci, vyrazili z New Yorku a rekord z 19. století překonali. Posádka složená ze dvou Britů, jednoho Ira a obyvatele dánských Faerských ostrovů vyplula z New Yorku a Anglie dosáhla zao 43 dní, 21 hodin a 26 minut.

Čtyři v lodi

Začalo to už opakovaným startem, když bouře loď pokřtěnou jako Artemis poškodila natolik, že další plavba by nejspíš skončila na dně. Nakonec se podivný tuning vyplatil: „Vlastně jsme usazovali velký motor do malého auta,“ říká k tomu Leven. „Naše loď byla 5 m dlouhá a 1,5 m široká. Žádné soukromí, všechno vlhké a hnusné. To se pak charakter opravdu ukáže. Veslujete dvě hodiny a dvě odpočíváte 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, dokud do něčeho nenarazíte, nejlépe do pobřeží.“

Leven sice tvrdí, že cesta byla celkem nudná, jen moře se trochu měnilo, nicméně taková idyla to zase nebyla. Přinejmenším Dán Livar Nysted měl šanci projevit britskou chladnokrevnost a nadhled. Když jedna z patnáctimetrových vln dostala Artemis pod hladinu, Livara to spláchlo až na konec záchranné šňůry a chvíli to vypadalo, že pokus o rekord skončí čtyřnásobným pietním aktem. Nicméně Livarovi se nakonec podařilo doplavat zpátky k zatím nepotopené lodi, vyšplhat na své místo a prohlásit: „Nechtěl bych to dělat každý den, ale bylo to docela osvěžující.“

Muž rekordů

Posádka nakonec šťastně doplula do cíle a pro Browna to znamenalo chuť pokoušet další oceánské veslařské rekordy. Loni se mu povedlo proveslovat nejrychleji Indickým oceánem australského Geraldtonu na Seychely, letos v červenci s mezinárodní posádkou (včetně dvou žen) doplul z Kanárských ostrovů na Barbados. Rekord sice nepadl, ale Brown, který své plavby vždy spojuje s charitou – často s organizací Save the Elephants – může být spokojený. Druhá série výprav z nezdolného Skota rodáka udělala nejzkušenějšího a nejúspěšnějšího oceánského veslaře všech dob.


VESLAŘSKÁ FAKTA

  • Narodil se na farmě daleko od pobřeží, v oblasti Scottish Borders 14. 8. 1972.
  • Do mořské veslice se poprvé posadil v 15 letech.
  • První oceánskou plavbu uskutečnil v roce 2005 mezi Cádizem a Tobagem.
  • Kromě rychlostního rekordu na moři dovesloval nejdál během 24 hodin – 218,5 km.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články