Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Lenka Klicperová: Mosul

Mosul.jpg
Lenka Klicperová, Úterý, 7. února 2017
Gogdžalí, předměstí Mosulu

Městská část Gogdžalí byla osvobozena krátce předtím, než jsme sem přijeli. Kousek od nás se stále ozývala střelba, nad městem se vznášel zlověstný černý dým způsobený výbuchy sebevražedných atentátníků. Město je protkáno sítí tunelů, takže islamisté jsou schopni se znenadání vynořit i tam, kde si irácká armáda myslí, že už nepřátelé nejsou. Civilisté jsou většinou rádi, že IS je pryč, nicméně stále je mezi nimi spousta podporovatelů IS, kteří jsou ochotni obléknout si sebevražednou vestu nebo sednout do auta plného výbušnin.

První pomoc

První pomoc

Na frontových liniích kromě vojáků můžete potkat i zdravotníky, kteří poskytují první pomoc. Není jich mnoho. Mezi těmi, kdo se odváží na místa bojů, je slovensko-americký tým z Akadémie urgentnej medicíny. Tuto neziskovku založili tři Slováci a spolu s Američany působí od začátku mosulské ofenzívy tam, kde je to nejvíc potřeba.

Pouštní apokalypsa

Pouštní apokalypsa

V poušti na irácko-syrské hranici živoří v příšerných podmínkách na čtyři tisíce uprchlíků, kterým se podařilo opustit Mosul, kde se intenzivně bojuje. Většinou museli podplatit pašeráky, aby se dostali přes frontovou linii. Po nebezpečné cestě narazili na další překážku – Syřané je nechtějí vpustit na své území. Civilisté z území Islámského státu mohou znamenat potenciální hrozbu, mohou se mezi nimi skrývat sebevražední útočníci.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články