Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Leje nám budoucnost

10-000.jpg
Milan Vodička, Úterý, 11. Srpen 2009
Příšerné počasí! Na tom se asi shodneme. Pravidelné průtrže mračen, z nebe se valí záplava vody, teče po ulicích, zabíjí lidi, odnáší auta a dokonce lodě, zaplavuje domy. K tomu je vysilující vlhko. Odporné a lepkavé. Jako v džungli. Jenže tohle není Bangladéš nebo Barma v období monzunu, ale Česko.

Jinak už ten rozdíl není až tak velký. Tak takhle vypadá budoucnost. Připlouvá s potopami, přinášejí ji vichřice a přívalové deště. Počasí začíná být zase napínavé. Ne proto, že bychom chtěli vědět, jak bude o víkendu (bude stejně dusno a bude půl dne pražit a půl dne pršet). Ale proto, že jsme zvědaví, kdy zase přijde nějaká pohroma.

Letošní povodně na Novojičínsku napáchaly značné škody.

Měli bychom si na to ovšem začít zvykat. Lepší už to nebude. Naši vnuci nám nebudou věřit, že jsme mívali klidné, stálé kontinentální klima. Nějak takhle to má prý opravdu být. Málokdo to ještě zpochybňuje: svět se ohřívá a klima se mění. Bude tady tepleji. Posuneme se někam na úroveň jižní Evropy, která se posune tam, kde je severní Afrika.

To nezní špatně, že? „Tunisko“ bude tam, kde je dnes Capri, možná dokonce i Bibione, a my tam dojedeme auty. Jenže to má stinné stránky.

Počasí se bude častěji měnit a hlavně bude extrémnější. V zimě sice bude sníh jen výjimkou, ale když bude padat, může ho za chvíli spadnout metr. V létě bude sucho, ale když sprchne, bude to hned potopa. Pak bude zase sucho. Budou vichřice a orkány, protože jak budou teploty rychle stoupat a klesat, vzduch se dá po pohybu.

Zatím si můžeme říkat, že je to fantazie. Ale pravda je, že klima se mění. Za padesát let se u nás v červnu oteplilo o 1,6 stupně. To se zdá málo, ale odborníci říkají, že to je hodně. Každopádně to stačí na potopy a lijáky. Jenže to je jen jedna stránka věci. Na déšť si můžeme vzít pláštěnku, a když je vedro, držíme se ve stínu.

To umíme. Ale co tahle změna udělá třeba s naším zdravím? Lidé jsou historicky zvyklí na určité klima, ale co když v budoucnu, třeba za padesát let, bude jiné? Jsou zvyklí na určitý pracovní rytmus během dne: třeba ten náš má hlavní nápor v nejteplejších hodinách. Budeme pomýšlet na siestu? A budeme stavět jinak? Budeme si taky muset vyšlechtit odolnější odrůdy pšenice či kukuřice, aby snesly nové počasí? Co to udělá s ekonomikou? Odpovědi zatím neznáme. Nikdo se tím zatím moc nezabývá.

Zatím vnímáme jen to, že leje a leje, v přestávkách pálí slunce a je hrozné vlhko.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články