Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ledovec Perito Moreno

14-1.jpg
E.Vorlova a R.Kopecký, Čtvrtek, 22. března 2012
Ledovec pomalu putující z And, jehož ježící se modré ledové štíty se tyčí až 60 m nad hladinou Brazo Rico, jednoho z jezerních zálivů Lago Argentino, je prý už jeden z posledních na světě, které stále rostou.

Důkazem toho je, že ledovec občas přehradí Brazo Rico a dotýká se Magalhäesova poloostrova. Nahromaděná voda časem prorazí ledovou bariéru a nastane tzv. ruptura, tedy přerušení, průlom. Poslední ruptura byla v roce 2004 a mnoho lidí myslelo, že k další v důsledku oteplování už nikdy nedojde, ale v roce 2008 už se led opět dotýkal protějších skal.

Z postupující ledové masy se každou chvíli kus odlomí a se hřmotem se zřítí do vody, na což číhá množství turistů s kamerami a fotoaparáty. Čím větší kus se odlomí, tím větší nadšení způsobí.

Jako výchozí místo na cestě ke slavnému ledovci, ležícímu na západě argentinské Patagonie, je asi nejvýhodnější zvolit město El Calafate, ležící 80 km východně. Kromě množství hostelů a hotelů je tu i příjemný kemp. Přímo k ledovci se pak člověk dostane s některou místní cestovkou, autobusem, stopem nebo si tu lze půjčit auto. Přímo v El Calafate toho moc k vidění není, ale příjemným a klidným místem k návštěvě je Laguna Nimez na kraji města. Je to jakási ptačí rezervace a k vidění jsou tu třeba různé druhy kachen a racků, plameňáci a ibisové.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články