Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Léčitel z jižní polokoule

emu.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Čtvrtek, 26. května 2016
Autor fotografií: Profimedia.cz
Ještě dávno předtím, než první britské lodě přistály v roce 1770 v Botanické zátoce (Botany Bay), mazali si domorodci své tělo pštrosím olejem. Dnes léčivý tuk patří mezi oficiální terapeutické výrobky, které propaguje i australská vláda.

Na farmě v Toodyay můžete potkat přes šest set běžců. A ne ledajakých. Když to pořádně rozparádí, uběhnou až čtyřicet osm kilometrů za hodinu a ještě jsou schopni si zaplavat v moři. Padesátikilový emu hnědý přísluší k nejstarším ptačím druhům na ostrově protinožců a dnes přináší užitek i jako hospodářské zvíře.

„Chovat pštrosy je mnohem jednodušší a výnosnější než ovce, jelikož produkují jak maso, tak peří, vejce a kůži. Olej pak získáváme z tukové tkáně poražených jedinců,“ popisuje majitel Kip chod své farmy, vzdálené zhruba devadesát kilometrů od Perthu. Občas to však se pštrosy není jednoduché, protože jsou velmi divocí.

Zvláště ti mladí se mohou stát zcela neovladatelní, pokud nejsou ve stálém kontaktu s lidmi. „Na druhou stranu emuové skvěle vidí, tudíž na velkých farmách zastanou funkci hlídačů či pastýřů skotu a ovcí,“ doplňuje odborník, jež jako jeden z prvních v Austrálii získal komerční licenci na chov pštrosů. O Kipových slovech se mohou přesvědčit i běžní návštěvníci, jichž ročně na usedlost otevřenou veřejnosti před čtvrt stoletím zavítá na tři tisíce.

Mlsný nomád

Necelé dva metry vysocí všežravci spořádají na rozlehlých pastvinách hlavně semena, divoké ovoce, květiny nebo mladé, zelené výhonky bylin a keřů.

Nepohrdnou ovšem ani kobylkami, brouky a hlodavci. Pro zpestření stravy si zajdou i na pole sousedních rolníků, kde jim uzobávají lupinu či obiloviny. Při výletu za potravou často úrodu udupou a zničí oplocení.

Proto v některých oblastech Austrálie začali populaci druhého největšího nelétavého ptáka na světě regulovat. Vše se však děje pod přísným dohledem ekologických organizací, které se chovají spravedlivě jak ke pštrosům, tak k zemědělcům.

EMU OLEJ

  • Lehce proniká do tkání kloubů a svalů, tlumí bolesti po sportu, fyzické námaze, při artritidě a revmatismu.
  • Urychluje léčbu zlomenin.
  • Díky obsahu vitaminů A, E a omega-3, –6, –9 esenciálních mastných kyselin pomáhá proti kožním chorobám včetně lupénky.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články