Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Krypta, nebo kostel?

16-krypta.jpg
M. Válková a J. Slavík, Čtvrtek, 18. Srpen 2011
Když barcelonský průmyslník Eusebi Güell zadal Antoniovi Gaudímu zakázku na stavbu kostela pro textilní kolonii, kterou založil v Santa Coloma de Cervelló v roce 1890, už jaksi dopředu počítal s tím, že to bude trvat dlouho.

Znal způsob práce svého přítele, takže na něj nijak netlačil. Po několikaleté práci na podobě projektu se konečně v roce 1908 začalo s vlastní stavbou. Měl to být kostel dost neobvyklý, s kryptou, čtyřicet metrů vysokou lodí a několika nestejnými věžemi. Zůstalo však jen u krypty, protože Güellova rodina se v roce 1914 rozhodla už dále stavbu nefinancovat a Gaudí projekt opustil.

Přesto patří tato stavba k jeho nejvýznamnějším dílům. Stavebním materiálem je tu kámen, cihly, keramika, kov, drát, sklo… Neobvyklé tvarované sloupy, které podpírají žebrovou klenbu, připomínají stromy, nic tu není rovné, pozoruhodné je i samotné zavírání oken s barevnými vitrážemi či vlnovité lavice. Dnes slouží krypta jako kostel, v němž se konají také bohoslužby. Obdivovatelé Gaudího umění by si návštěvu neměli nechat ujít. Z Barcelony je to vlakem z Plaça d´Espanya necelou půlhodinu.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články