Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Krvavý rituál - Inca Racay

068-000.jpg
Kamila Šimková-Broulová, Čtvrtek, 23. červnaec 2009
Městečko s poetickým názvem Sipe Sipe se chystá na zítřejší oslavu vítání nového roku, jejíž původ sahá ještě do předinckého období. Každoročně, v den zimního slunovratu, 21. června, se zástupy lidí z celého okolí, blízkého i vzdáleného, vydávají na noční pochod až k vrcholu jedné z hor v pohoří Tarhuani nedaleko Cochabamby.

Ajmarové obývali rozsáhlá území Centrálních And ještě před příchodem Inků. A přestože si je Inkové z velké části podmanili, mnohé tradice a rituály přežily jejich nadvládu i tři staletí španělského místokrálovství. Nedílnou součástí jejich slavností bývalo obětování lam. A nejinak tomu je i v poslední den roku. Na korbě malého náklaďáku vyjíždíme už před svítáním.

totiž ještě před východem slunce vystoupat až k nejvyšším partiím přilehlých hor a překonat tak více než tisíc metrů převýšení. I proto raději mnozí domorodci vyjeli už večer, a tak cestou pozorujeme světýlka ohňů, jež si na svazích rozdělali, aby tak snáze přečkali mrazivou noc. Na místě pod vrcholem se už začínají tvořit hloučky nedočkavých účastníků. Pomalu začíná svítat a je nejvyšší čas začít…

Smrt s východem slunce

Nejprve se ti, kteří obřad vykonají, tedy vybraní stařešinové, posilní kokou a zjevně i alkoholem.. To samé musí, byť se tomu brání, pozřít i lamy. Zvířata je potřeba nožem usmrtit přesně s východem slunce. Jedině tak bude zaručen úspěšný a úrodný nadcházející rok. Prastarý zvyk je tady na Inca Racay opravdový – na rozdíl od mnoha jiných míst, kde se ze starých indiánských obřadů stává často jen divadlo pro turisty. Cizince tu potkáváme jen výjimečně, většina zúčastněných jsou Ajmarové. Přišli sem přivítat nový rok tak jako jejich předkové před staletími. S prvními paprsky slunce všichni upřeně hledí k východu, vzpínají ruce nad hlavu a rozevřenými dlaněmi nasávají životodárnou energii.

A třebaže nám, nezaujatým divákům, připadá tento zvyk příliš krutý, všichni ostatní se radují. Lamy jsou mrtvé a oni doufají, že jim tento obětní dar zaručí, že v novém roce nebudou strádat.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články