Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kraj, kde se střílejí

MF Dnes · Milan Vodička, Pátek, 1. února 2008
„Tak nám zastřelili Bénazír Bhuttovou,“ řekla by vyjevená paní Müllerová a Švejk by se nezeptal kterou – na rozdíl od Ferdinandů svět moc osob jménem Bénazír nezná, nýbrž by s převahou podotkl: „Ale to vůbec není divu, tam se to střílí stejně, jako se to u Banzetů pere.“ A měl by úplnou pravdu.

Zdá se, že v jižní Asii mají lidé své prezidenty, krále, premiéry a další vůdce nejradši mrtvé. Na první pohled to byl otřes: Bhuttová se uměla pohybovat doma i na Západě, byla dvakrát premiérkou, uměla bojovat a k tomu ještě byla filmově krásná. Ale prokletí svého světa neunikla. Takhle to tam totiž chodí: vražda je tady oblíbeným řešením politických problémů.

Začalo to v lednu 1948, kdy hindský extremista zastřelil otce indické nezávislosti Mahátmu Gándhího. Bylo to uprostřed hlavního města při večerní modlitbě a kolem byla spousta lidí…

Krvavá sága se rozjela. O tři roky později zastřelili atentátníci prvního premiéra Pákistánu Alího Chána. Za pár let atentátníci odpravili prezidenta dalšího státu, jenž vznikl z bývalé britské kolonie: obětí byl šrílanský prezident Bandaranaike a vrahem byl buddhistický mnich. Bylo jasné, že politiky může zabíjet vlastně kdokoli a v kterékoli zemi regionu.

Bangladéš trochu zaostával. Rychle však srovnal krok, prezidenta tam zabili v roce 1975. Potom ještě v roce 1981 a roku 2000 se pokusili zabít premiéra.

Ale to už nikoho nijak nepřekvapilo, protože takhle v jižní Asii končily (anebo začínaly) mnohé politické krize. Sikhští atentátníci zabili roku 1984 Indíru Gándhíovou, o pár let později tamilská atentátnice zabila jejího syna Rádžíva.

Na Šrí Lance zabili dalšího prezidenta v roce 1993, následujícího zabili, aniž ho stačili zvolit. Další prezident zázračně přežil, ale přišel o oko.

V Pákistánu zabili při převratu v roce 1979 otce Bénazír Bhuttové. Nebyl to přímo atentát. Jednoduše ho oběsili. Jeho nástupce, který to měl na svědomí, zemřel později při záhadné letecké nehodě.

A nezůstal ušetřen ani Nepál. Krále a část královské rodiny postřílel před pár lety jeden princ. Otřesný výčet, že? A to jsme se nedostali ani k ministrům.

Bénazír Bhuttová to měla téměř spočítané. V jižní Asii politici umírají v botách. Jak bylo už řečeno, prostě to tam tak chodí. Jiný kraj, jiný mrav. *

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články