Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Krabička první záchrany aneb co dát do cestovní lékárničky

156-000.jpg
Daniel Bělík, Čtvrtek, 27. listopadu 2008
Pohyb na čerstvém vzduchu je to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví. Při rekreačním sportu však člověka čas od času potká nějaké poranění nebo i vážnější úraz. Mít po ruce vhodně vybavenou sportovní lékárničku je pak k nezaplacení.

Ještě ani ne zahojená nová jizva však nevydržela „pěchování“ věcí do kufru a povolila. Postižená dáma nebyla vybavena na ošetřování své rány, a dokonce opomněla uzavřít cestovní pojištění. Chvíli jsem se snažil se o ránu starat s drobnou výbavou, kterou jsme měli s sebou. Působení tepla, zatěžování a možná i slaná voda však udělaly své a mně nezbylo než paní doporučit návštěvu lékaře, neboť dezinfekce a náplasti, které jsem měl s sebou, již nestačily. Vzpomínka sice není typickým příkladem toho, co vše se nám může přihodit na cestách nebo při sportu, ale dokumentuje dobře to, jak důležité je při přípravě na cestu myslet nejen na plavky a šnorchl. Na vybavení lékárničky si člověk musí vzpomenout trochu dřív, aby měl dost času zajít do lékárny a mohl si vybrat to, co by mohl nejvíc potřebovat. Je potřeba vybavit se tím nejnutnějším a určitě s ohledem na to, co se chystáme provozovat.

Znehybnit a zmrazit

Nejen při míčových hrách, ale i při normální chůzi trochu členitějším terénem si snadno můžete zvrtnout kotník, narazit koleno, stehenní sval nebo holeň. Při větším pohmoždění je zasažené místo oteklé, bolí a pohyb v místě je různě omezen.

Pokud si poraníte třeba kotník, hlavní zásadou je klid. okud je chůze nevyhnutelná, je třeba co nejvíce odlehčovat a nohu znehybnit. Lépe je však ji zvednout do výšky, např. podložit na lůžku polštářem a je-li to možné, zaledovat. Kyblík s ledem je možné nahradit daleko skladnějším sprejem, který postižené místo zmrazí a navíc působí jako lokální anestetikum. Přípravek je dostupný v lékárnách.

Zázračný kostival

Přecenění sil bývá častou příčinou jak vážnějších zranění, tak i jen bolestivých namožení svalů, šlach a vazů. Jakmile se něco stane, ať je to namožení nebo úraz, do postižených míst se vyplavují zánětlivé látky, které působí bolest a otok. Utišit bolest a zmírnit otok pomáhá řada nejrůznějších přípravků. Pokud dáváte přednost osvědčeným přírodním látkám, můžete použít kostivalovou mast. Účinky kostivalu jsou známé už celá staletí. Působí podobně jako nesteroidní antirevmatika. Obsahuje komplex látek, které působí protizánětlivě a tím zabraňují otékání postiženého místa a tiší bolest. V kořenech kostivalu se ale vyskytují i toxické látky, alkaloidy, které mohou způsobit lokální podráždění kůže. Při dlouhodobém používání se dostanou i do krve a mohou poškodit játra. V lékárně je však k dostání i farmaceuticky připravovaná kostivalová mast, která se vyrábí z čerstvé, nadzemní části rostliny. Čistá mast neobsahuje dráždivé přísady a má zaručený obsah účinné látky. Naražené místo se potře kostivalovou mastí, překryje se igelitem a zafixuje obinadlem. Během krátké doby bolest ustupuje a také modřina se mnohem rychleji vstřebá. Mast se může použít i na krvácející rány. Zde pomáhá k lepšímu zahojení a menší jizvě.

Náplast na bolest i zánět

Ve výbavě by neměla chybět ani velmi praktická náplast proti bolesti a zánětu. Účinná látka obsažená ve speciálním gelu se po nalepení na postižené místo z gelu postupně uvolňuje a proniká kůží do místa, kde působí.

Účinnou látkou je zde diclofenac epolamin, který se při místním podání rychle dostane do buněk v postižené oblasti a působí zde rovnoměrně až dvanáct hodin.

Náplast se dá použít například při namožení šlach, svalů, bolesti zad, „tenisovém lokti“ a podobně. Pro zařazení náplasti s diclofenakem do pohotovostní lékárničky hovoří její minimální rozměry, vysoká účinnost, jednoduchost použití a díky místnímu působení i větší šetrnost vůči organismu.

S rozvojem sportovních možností je důležitá hlavně prevence. Ta by měla být zaměřena na typ sportu, prostředí, počasí a naše schopnosti. Důležitá je vhodná obuv, správné oblečení, výbava ochrannými pomůckami, např. chrániče a přilba při bruslení na kolečkových bruslích, výběr vhodného terénu a nepřeceňování se. Nezapomeňte ani na vhodně vybavenou lékárničku. O tom, co do ní dát, se poraďte v lékárně nebo při návštěvě u svého lékaře. Ať ji potřebujete co nejméně!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články