Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kozlovické fojtství

20-kozlovicke.jpg
I. Růžička, Úterý, 26. dubna 2011
Obec Kozlovice, ležící na okraji karpatského oblouku, je poslední valašskou obcí na rozhraní Valašska a Lašska. V minulosti časté spory mezi odbojnými Valachy a sousedními Lachy na hukvaldském panství řešili valašští vojvodové - fojtové. Dobu jejich působení připomíná dnes barokní zděná přízemní budova starého fojtství s mansardovou střechou a přilehlými hospodářskými budovami. V tomto stavení sídlili fojtové do roku 1844.

Později byl objekt využíván jen k hospodářským účelům a postupně chátral. Když objekt přešel do soukromého vlastnictví, byl zrekonstruován a v prosinci roku 2006 otevřen pro veřejnost. V budově fojtství byla instalována expozice staré obecné školy s třídou vybavenou dřevěnými lavicemi, starými didaktickými pomůckami, včetně nezbytné rákosky, školním kabinetem i bytem učitele. V půdním prostoru je přístupný depozitář soukromé galerie lidového sakrálního umění a etnografických sbírek.

Hospodářské budovy fojtství dnes slouží jako pivovar s dobovou restaurací, doplněnou historickými exponáty pivovarnického a sladovnického řemesla. Obsluha v lidovém kroji nabízí tradiční jídla moravské a české kuchyně a dva druhy místního kvasnicového piva.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články