Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Konžské speciality

72-1.jpg
Autor článku: Markéta Kutilová, Pátek, 29. dubna 2011
Autor fotografií: Markéta Kutilová
Trhy s jídlem v Demokratické republice Kongo by se daly zcela jistě označit také jako farmářské - prodejci zde nabízejí vše, co sami vypěstovali, uvařili či ulovili, sesbírali nebo natrhali v pralese. V nabídce najdete základní potraviny a suroviny konžské kuchyně: maniok, arašídy, banány, avokádo, živé slepice, čerstvé chilli papričky, smažené housenky, pražený hmyz, lesní med, v němž ještě plavou lesní včely, či třeba sušené opice.

Při pohledu do vyděšených obličejů sušených opic Evropana přejde hlad i chuť a nejspíš se pořádně vyděsí. Těla opic jsou totiž navíc natažena na dva klacky svázané do kříže, aby lépe vyschla, a tak primáti vypadají jako ukřižovaní. Polévka z nich tady ovšem patří k největším pochoutkám.

Sušená opice se vloží do hrnce s vodou a pak se mnoho hodin vaří na silném ohni. Výsledkem však není jen tak obyčejný vývar. Konžané tvrdí, že se v opičím vývaru ukrývá obrovská síla a že má vzácné léčivé účinky. Své o tom ví i Čech, který v Kongu žije už dvanáct let. „Jednou jsem vážně onemocněl v konžském pralese, daleko od nejbližší nemocnice a civilizace. Záchvaty malárie, horečka a střevní onemocnění mě vyčerpaly tak, že jsem se nemohl ani pohnout, a bylo jasné, že to nepřežiju. Pak mi ale místní začali dávat opičí vývar. Bylo to opravdu odporné, ale jsem přesvědčen, že mi to zachránilo život,“ vypráví mladý krajan.

Hned vedle sušených opic jsou na dřevěném prkně vystavena i další sušená zvířata. Sušení masa patří v Kongu mezi nejčastější formy konzervace masa, neboť většina území je bez elektrické energie, takže o mražení masa nemůže být ani řeči. Jediným problémem je snad puch a hejna much, která oblézají každý kousek sušených pochoutek.

Sušená opice je zdejší specialita. A vývar z ní prý léčí...

Kasava vede

Konžská kuchyně ale má i jiné, daleko lepší speciality, na nichž si pochutná každý. Patří k nim třeba ryba vařená v arašídové omáčce či omáčce z palmových ořechů, smažené banány, grilované kozí maso či smažené malé rybičky zvané ndakala. Dominantou konžské kuchyně je však kasava neboli maniok. Pokrmy z jejích listů a bílých kořenů jedí v Kongu ke snídani, obědu i večeři.

Nejčastějším a hlavním jídlem Konžanů je však takzvané fufu -knedlík vařený z maniokové mouky, kterým sám o sobě nemá žádnou chuť. Proto se uždibuje prsty a namáčí do omáčky, nejčastěji z chilli. Občas se k němu jedí červené vařené fazole či takzvané sombe, tedy vařené listy kasavy vzhledem a chutí vzdáleně připomínající špenát. Z maniokové mouky se vaří i šišky, které se pak balí do banánových listů. Mají nakyslou chuť a říká se jim chikwanga. Vydatným zdrojem bílkovin jsou smažené housenky bilulu. Většinou jsou velké jako dámský malíček a údajně chutnají sladce a podobně jako ořechy.

Sušení je v Kongu nejčastější způsob konzervace masa.

Aby bylo konžské jídlo kompletní, nesmí v něm chybět samozřejmě přiměřené množství chilli papriček. Ty se většinou používají syrové, občas se i suší a melou na prášek, kterým se pak sype například nezralé mango či vařená vejce. Právě vařená vejce, pražené arašídy a banány patří mezi jídla, která seženete i v nejzapadlejší vesničce v srdci Demokratické republiky Kongo. Spolu s kokakolou – samozřejmě.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články