Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kolik živočichů žije v mořích?

17-kolik-zivocichu.jpg
Autor článku: T. Beránek, Čtvrtek, 17. března 2011
Autor fotografií: Profimedia.cz
Nedávno vědci dokončili vůbec první globální soupis mořských živočichů. V uplynulém desetiletí v rámci projektu The Census of Marine Life (Sčítání mořského života), na němž se podílely téměř čtyři stovky odborníků, stanovili, že ve světovém oceánu žije přes 230 000 živočišných druhů.

Patricia Miloslavich z Univerzity Simona Bolívara v Caracasu ve Venezuele, která se výzkumu účastnila, říká: „Studie zahrnuje všechno, co žije mezi pobřežím a otevřeným oceánem, v mělčině či v hloubce – od mikrobů po velryby.“ Vědci zkoumali život v 25 mořských oblastech od Antarktidy po tropický pás a zjistili, že okolo pětiny mořských živočichů tvoří korýši, jako krabi, langusty či humři. Spolu s měkkýši (tzn. mlži, chobotnicemi nebo sépiemi) a rybami (včetně žraloků) představují polovinu druhů v oceánu.

Ryb v oceánu výzkumníci napočítali téměř 22 000 druhů. Velryby, lachtani, želvy a mořští ptáci oproti tomu tvoří jen necelá dvě procenta mořských druhů. Účastníci projektu zároveň varují před dramatickým poklesem stavů živočichů v oceánech. „V každé oblasti jsme zjistili, že dřívější hojné množství ryb, krabů nebo korýšů je nyní pouze mezi pěti a deseti procenty původního stavu,“ uvádí Mark Costello z univerzity v novozélandském Aucklandu.

„Je to zejména kvůli špatné správě vod a chybně řízenému rybolovu, který spolu se znečištěním způsobuje největší ohrožení biodiverzity ve světových mořích,“ dodává. Studie poukázala též na oteplování moří a úbytek kyslíku ve vodách. Změny způsobují invazi druhů, které se v dané oblasti dosud nevyskytovaly, což mnohdy vyvolává zánik původních živočichů. Nejvíce je podle vědců ohrožena rozmanitost druhů ve vnitřních a pobřežních vodách – v oblasti Středomoří, v Mexickém zálivu, v Karibiku, v čínských vodách při pobřeží a v Baltském moři. Největší počet nejohroženějších druhů – 17 000 – žije ve Středozemním moři.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články