Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kočičí invaze v jihlavské zoo

016-000.jpg
redakce, Úterý, 4. září 2007
Levharti perští v jihlavské zoo mají po dvou letech opět důvod k radosti: 13. dubna se narodilo další mládě. Otcem je desetiletý samec Arat, který pochází ze zoo Dvůr Králové nad Labem, devítiletá matka Shiwa se narodila v německém Hannoveru. První mláďata se narodila počátkem června 2005. Levharti perští žijí v Asii (od Íránu po Pákistán) a v přírodě jsou velmi vzácní.

V současné době přežívá jen několik stovek zvířat. Levharti perští jsou velmi mrštní, skvěle šplhají po stromech a plavou.

Žijí samotářsky, loví kopytníky, v blízkosti osídlení i domácí skot. Mezinárodní dohoda CITES dává levhartovi perskému nejvyšší stupeň ochrany, je zapsán také v Evropských záchovných programech EEP.

V České republice chová tyto levharty pět zoologických zahrad. V jihlavské zoo se letos narodil také unikátní počet čtyř mláďat levhartů sněžných (Uncia Uncia). Nejedná se o neobvyklá čtyřčata, ale o téměř současný porod obou chovných samic. Levhart sněžný je samotářský lovec obývající nejvyšší hory světa (vyskytuje se v hornatých částech Asie, od Afghánistánu po západní Čínu). Protože jsou v těchto nehostinných končinách skupinky kopytníků rozptýleny na velkém prostoru, potřebuje tato šelma rozsáhlé teritorium. Navzdory veškeré mezinárodní ochraně je tento druh levharta dosud pronásledován pro svou krásnou kožešinu. Člověk také snížil stavy živočišných druhů, které jsou jejich kořistí (horské kozy a ovce, jeleni a divoká prasata). V přírodě se tedy v dnešní době vyskytuje pouze velmi nízká a zranitelná populace. Zoo Jihlava má výsadní postavení v chovu levhartů sněžných – několikrát zde byla úspěšně odchována mláďata, která byla deponována do převážně zahraničních zoologických zahrad. Před několika lety bylo rozmnožování na doporučení koordinátora chovu pozastaveno, letos bylo opět doporučeno u obou chovných párů a díky zkušené péči chovatelů se podařilo. Řadu kočičích mláďat rozšiřují také trojčata vzácné kočky arabské (Felix s. gordoni), která se narodila 4. června, a čtyřčata koček divokých (Felis s. silvestris) – dva samečci a dvě samičky -, jež spatřila světlo světa 30. května 2007.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články