Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Knokautovat bídu

08-2.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Pátek, 8. červnaec 2011
Autor fotografií: Lenka Klicperová
Šneky i ústřice zbožňuji, na koni jezdím jako rodačka z Pardubic od dětství, přesto mám z témat v červencovém Lidé a Země nejblíž k reportáži o kambodžských boxerech. Tedy v poslední době, a je to vztah určitě nejbolestivější. Začala jsem chodit na box, ne sice na kambodžský pradal serey, ale na thajský (ono je to asi stejně skoro to samé). Na první trénink přišel borec jménem Karel. Po desetiminutové rozcvičce, která by sama o sobě bohatě stačila, mi ukázal, jaké to asi bylo zažívat středověké mučení natahováním na skřipec.

Klekl si přede mne a dal si mou ubohou nohu na rameno. V té chvíli jsem pochopila, co bude následovat. Bohužel pozdě! Borec se postavil a moje šlachy i svaly zavyly bolestí. Což mi ovšem bylo lidově řečeno prd platné. Box je sport pro tvrdé a je tvrdý. Není místo na fňukání a úlevy. Kdo chce uspět, musí zatnout zuby a nastavit druhou nohu. I když už ví, co bude následovat.

Po prvním tréninku se mi podařilo usnout kolem třetí ráno. Srdce mi pumpovalo krev na plné obrátky, ve ztichlé ložnici jeho tlukot připomínal kanonádu děl kolem Stalingradu. Bylo to strašné, ale věděla jsem, že půjdu zase. Protože když přežiju tohle, budu mít slušnou šanci přežít skoro všechno (s trochou nadsázky samozřejmě).

Já chodím na trénink do slušného „gymu“ na Smíchově. Odejdu a v pohodlí domova si můžu týden lízat rány. Kambodžští borci jedou druhý den od rána naplno. Spí na tvrdé pryčně v nějaké hnusné boudě a sní o tom, že jednou budou slavní boxeři. A budou vydělávat víc než ubohých pět dolarů. V tom je mezi námi drobný rozdíl. Obdivuju je, že to vydrží, obdivuju jejich nezdolnost a sebezapření, s jakým dokážou bojovat i trénovat. Nedělají to ve svém volném čase jako zábavu (i když trochu podivnou), dělají to, aby přežili. A aby knokautovali bídu, z níž vzešli. Aby k. o. porazili chudobu, která je všude kolem nich. Jdou za svým snem…

Přeji splnění všech snů, i těch prázdninových!

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články