Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kmen Mrabri v 21. století

014-002.jpg
redakce, Středa, 15. červnaec 2009
V severních provinciích Thajska a Laosu žije ještě několik málo stovek příslušníků kmene Mrabri, známých také jako „Lidé žlutého listí“.

Banánovníkové listy, které používají k zastřešení svých příbytků, asi po dvou týdnech zežloutnou a skupina se stěhuje dál. Mrabri jsou kočovníci, živí se sběrem plodů a rostlin, také lovem spíše malých zvířat. V současnosti takto žije již jen hrstka skupin. Většina příslušníků kmene se usadila ve vsích nebo v lesích, založila osady a využívá zájmu turistů. Asi 40 km západně od severothajského města Nan je vesnička Huai Yuag, kde žije asi 150 příslušníků tohoto kmene. Elektřina se získává pomocí solárních panelů, vodu čerpají do velkých nádrží a hlavně je tady škola. Jinak je ves „přírodního původu“, chatrče jsou ze dřeva a bambusu, zařízené skromně, jen ohniště a prostor s bambusovou podlahou pro spaní.

Dívce na obrázku je 14 let, má již dvě děti. Tradicí bylo, že žena po 5–6 letech partnera měnila, děti s ní zůstaly, ale v této vesnici už tomu tak není.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články