Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Klínovec zasvěcený zimě

92-93.jpg
Autor článku: Jan Klouček a Tomáš Gladiš / SKI magazín, Čtvrtek, 18. prosince 2014
Autor fotografií: Lucie Zídková · Michal Soukup a SKI magazín · Skiareál Klínovec
První lyžařské obloučky ve sněhu před více než sto lety, dnes lyžařské středisko se spoustou možností ke sportu, výletům i zábavě. Skiareál Klínovec, na svazích nejvyšší hory Krušných hor, se v posledních letech překotně mění.

První lyžaři se v oblasti Klínovce objevili na počátku minulého století a mezi první a druhou světovou válkou tu už můžeme mluvit o zimním středisku. Po něm do dnešních dnů zůstaly v takzvaném Fuchslochu například úseky tehdy největšího přírodního skokanského můstku. Jen několik let po něm vznikly na Klínovci i sjezdovky pojmenovávané patrně podle své charakteristiky. Dámská a U Zabitýho jsou první z nich. Roli ve využívání Klínovce pro zimní sporty měl jistě i historický hotel na vrcholku.

Po druhé světové válce se celá oblast ocitla v nepřístupném příhraničním pásmu a život se na kopec (doslova) vrátil až v letech šedesátých. Přibyly další tratě, které si zachovaly své originální názvy jako Přemostěná nebo Pařezovka. V roce 1991 se areál dostal do majetku soukromé společnosti a s otevřením hranic začali někteří optimisté mluvit o jeho modernizaci a rozvoji směrem k hranici s Německem. Pouhé dva kilometry daleko se totiž rozprostírají lanovky a sjezdovky střediska Fichtelberg, které by dohromady s českým areálem vytvořilo oblast nemající široko daleko konkurenci.

Pomalý rozjezd

Uplynulo ale ještě dlouhých dvacet let, než zprvu vize snílků a později i majitelů začaly dostávat reálnější obrysy. Klínovec měl totiž z dob komunistického plánování co dohánět, a tak zatímco v mnoha například krkonošských střediscích jsme dávno nasedali na odpojitelné sedačky, vrchol Krušných hor stále obsluhovaly slovenské „Tatrapomy“, na které zejména pánové do smrti nezapomenou. První sedačka začala na Klínovci fungovat až v prosinci roku 2005.

Tedy přesněji – první sedačka na severní straně kopce. Jižní svah, tyčící se nad opět komunisty nechvalně proslavenou obcí Jáchymov, měl svou jednosedačkovou lanovku od roku 1965. Bohužel její využití pro sjezdaře bylo až do letošní sezony pouze občasné. Nová jáchymovská lanovka je hlavní novinkou nadcházející lyžařské sezony a bublinová, odpojitelná čtyřsedačka promění již za pár měsíců dosud neatraktivní sever Klínovce v centrum střediska.

Napojením na rekonstruovaný lázeňský Jáchymov se tu otevřou možnosti nemající v Česku obdoby, a to jsme ještě neprobrali budoucnost narýsovanou společně s německým Fichtelbergem.

Lanovky nahradily na Klínovci zastaralé, nepohodlné vleky.

Sezona plná novinek

Rychlým přesunem od historických skokanských můstků až k nejmodernější lanové dráze v Čechách jsme poněkud necitlivě přeskočili řekněme poslední z kapitol o místním areálu popisujících pár posledních let klínoveckého střediska. Doslova inovační vichřici započalo otevření tehdy nejmodernější bublinové sedačky u nás a zbudování nové páteře střediska podél sjezdovky Pařezovka v roce 2011.

Pak už to pokračovalo ráz na ráz: nové obří nádrže na vodní zasněžování, další sedačka podél Přemostěné, propojení se zbylými dvěma klínoveckými vleky jiného provozovatele, výstavba barů a restaurací provozovaných přímo Skiareálem Jáchymov, rozšíření bezplatných parkovišť a letos nová lanovka, tříkilometrová sjezdovka, parkoviště, dvoupatrový vstupní terminál, dětský park nebo après-ski na severní straně kopce. Kdo byl na Klínovci třeba před pěti lety, dnes by ho nepoznal.

Po výjezdu jáchymovskou lanovkou na nejvyšší vrchol Krušných hor se před lyžaři objeví celkem osm plnohodnotných sjezdovek. Nejnovější, nejdelší, citlivě vymodelovaná červená Jáchymovská nás sveze zpět pod novou lanovku; na opačnou stranu kopce se svažující Pařezovka míří do centra jižní části. Pak tu máme legendární černou U Zabitýho, letos prodlouženou s návazností na Pařezovku, sportovně střiženou Přemostěnou, dvojici Slalomák, Turistická a odpočinkovou Dámskou.

Osmým terénem je další, letos nová specialita. Stará jáchymovská sjezdovka se proměňuje do podoby freeride terénu a bez přílišného upravování bude nabídnuta k dispozici lyžařům vyhledávajícím trochu vyšší formu adrenalinu.

Po roce 2011 přibylo zařízení na umělé zasněžování.

Na lyžích do Německa

Hlavní vizí Klínoveckých je propojení střediska pomocí lanovek a sjezdovek s německým Oberwiesenthalem a s vleky na nedalekém Božím Daru. Do realizace prvního zmíněného projektu chybějí dvě lanovky – při tempu, v jakém tu inovují, snad jen pár let; propojení s Božím Darem by bylo ještě daleko jednodušší. Jste-li na Klínovci na více než jeden den, můžete od loňského roku využít alespoň skibus, který co dvacet minut pendluje mezi vrchem Klínovce a vrchem Fichtelbergu a umožňuje v rámci jednoho skipasu využívat všech 33 km sjezdových tratí InterSkiregionu Fichtelberg–Klínovec.

Krušnohorská „magistrála“

Ve Skiareálu Klínovec najdete rovněž bezpočet běžkařských stop. Můžete si je proběhnout v rámci laufu jménem Karlův běh zařazeného v seriálu Stopa pro život nebo se přehoupnout přes hranice a využít zázemí vždy perfektně připravených tratí v běžeckém středisku Oberwiesenthal.

Napříč celým pohořím je značena jedna hlavní trasa: Krušnohorská magistrála. V létě se po ní prohánějí cyklisté, v zimě běžkaři. Měří bezmála 250 km. Z Chebu vede až na severočeský Děčínský Sněžník u Děčína, kde na ni navazuje Labská trasa. Často se o ní mluví jako o souvislé cestě, ale v zimě tomu tak úplně není. V části mezi Božím Darem a Lesnou totiž trasy upravovány nejsou a natrefíte tu nanejvýš na stopy jiných lyžařů. Mimo centrální trasu jsou hory protkány ještě sítí středisek s upravenými lokálními „kolečky“, často propojenými.

Krušnohorská magistrála má bezmála 250 kilometrů.

Klínovec–Jelení: Po vrstevnici to jde samo

Z Klínovce přes Boží Dar se můžete vydat na bezmála 30km trasu do Jeleního a Rolavy. Profil není nijak náročný. Častými nástupními místy na hlavní stopu v západní části pohoří jsou kromě Božího Daru i Jáchymov, Abertamy, Pernink, Horní Blatná, Potůčky, Nové Hamry, Nejdek a Kraslice.

Mezi některými z vesnic navíc v zimě fungují skibusy. Do Německa je to z některých míst na hřebenové trase doslova co by kamenem dohodil. Hned několikrát budete míjet přechod do Saska, a můžete se tedy vydat i k německým tratím například v okolí Klingenthalu, Johanngeorgen­stadtu, Rabenbergu a Fichtelbergu. Zdejší cesty jsou vyhlášené špičkovou úpravou stop. Tak vzhůru do lyží!


LÁZNĚ JÁCHYMOV

Třítisícový lázeňský Jáchymov bude od letošní sezony součástí areálu (rozšířené možnosti ubytování, après-ski i noční život a samozřejmě wellness ve zrekonstruovaných lázeňských domech). Jen samotné Lázně Jáchymov mají na 1300 lůžek – pouhé 2 km od nástupu na lanovku. Zkuste některé z jedinečných procedur založených na radonové terapii nebo nové aquacentrum Agricola.


Bydlení na vrcholu?

BYDLENÍ NA VRCHOLU?

  • Na Klínovec, nejvyšší kótu Krušných hor, se dostanete autem, zaparkujete, nazujete lyže a můžete jezdit. Navíc na vrcholu hory byl před více než sto lety zbudován hotel, který by mohl lyžařům poskytnout výjimečné ubytovací podmínky v samém srdci areálu. Bohužel, jeho stav dává na takovéto choutky prozatím zapomenout.
  • Město Boží Dar koupilo objekty v dezolátním stavu před několika lety. Před rokem se mu podařilo dovést k úspěšné rekonstrukci historickou rozhlednu těsně sousedící s hotelem. Ta se nyní na vrchu tyčí v celé své dřívější kráse a je příslibem, že se podobného osudu v budoucnu dočká i její okolí.

MIMO HLAVNÍ STOPU

Mnoho stop vzniká i pod taktovkou lyžařských areálů, vykroužených bez návaznosti na hlavní stopu. Najdeme je na Bublavě, na Božím Daru nebo Klínovci. Závodní tratě mají třeba v Perninku, v Novém Městě na Bouřňáku a v biatlonovém areálu Eduard nad Jáchymovem. Přehled strojově upravovaných tras najdete na gis.kr-karlovarsky.cz/KLM/new


TIP AUTORA

Jan Klouček, specialista na zimní sporty

Klínovec, Fichtelberg a Božídarský Špičák. Tři majestátní hory působí na lyžaře jako magnet. Vydejte se k Božídarskému Špičáku přes místní rašeliniště – dostanete se tam právě jen v zimních měsících. Z Božího Daru jeďte na okraj města směrem ke hřbitovu, k východisku běžeckých tras a na vrchol Hubertky. Pak po modré značce udržovanou stopou směrem na Ski Stadion a dál na Fichtelberg. Minete hotel Sachsenbaude, od něhož je to na vrchol už jen asi 2 km. Na Fichtelbergu je možné se občerstvit v hotelu a vychutnat si výhledy na Klínovec, Měděnec a České středohoří z 31m rozhledny.

Jestli vám byl výlet krátký, zamiřte cestou nazpět na Klínovec. Po návratu na rozcestí Hubertky zvolte udržovanou stopu k Božímu Daru, ale za řekou Černou odbočte vlevo na okruh nad městem, který vás přivádí k silnici z Božího Daru. Po stopě okolo vleku pokračujte dále k areálu Neklid a po červené značce se po pláních a lesem dostanete až na Klínovec.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články