Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kevin Pearce: Znovu na nohou

Kevin Pearce.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 18. ledna 2017
Autor fotografií: Profimedia
Prkno a sníh. Rychlost, lety v nízkých výškách, triky. Vítězství, sláva, dokonale rozjetá sportovní kariéra. Takhle nějak vypadal životní karneval snowboardisty Kevina Pearceho do 31. prosince 2009. Zdálo se, že jeho sen „stát se nejlepším snowboardistou na světě“ se brzy prolne do reality.

Během sezon 2008 a 2009 intenzivně útočil na neporazitelného krále prkna Shauna Whitea. Na soutěži Burton European Open ve švýcarském Laaxu v roce 2008 Whitea porazil a pro zimní olympiádu v roce 2010 měl být jeho jediným skutečným soupeřem. Jenže den před začátkem olympijského roku 2010 a pouhých 49 dnů před zapálením ohně v kanadském Vancouveru bylo najednou všechno jinak.

Aby měli Pearce a White šanci na zlato, museli oba zvládnout stejný trik: cab double cork neboli dvojité salto vzad s otočkou. White přesvědčil svého sponzora a ten mu postavil soukromou rampu v Coloradu, aby mu jeho triky nikdo nemohl ukrást. Pearce si nechal zařídit rampu v kalifornském Mammothu a pozval na ni čtyři své nejlepší kamarády. Jenže – silvestrovský trénink nakonec sotva přežil. Při dopadu si poranil mozek, strávil šest dní v kómatu a se závoděním byl samozřejmě konec. Před Kevinem v tu chvíli ležely zhroucené ambice a mlhavá budoucnost.

„Chtěl jsem zůstat členem snowboardové komunity, která mi tolik pomohla. Ale zároveň jsem se nechtěl za každou cenu držet ztraceného snu, nechtěl jsem být ten kluk, který se pořád snaží, i když ví, že to nejde. Byla to těžká doba, kdy jsem musel najít něco nového, k čemu se přimknout, na čem začít budovat nový život. A našel jsem to v pomoci ostatním.“

Vlastně to začalo už dokumentárním filmem The Crash Reel (u nás uvedený pod festivalovým názvem Jízda na hraně), který představuje Kevina před úrazem a po něm. Kevin pak založil neziskovou organizaci Love Your Brain, která finančně i poradensky pomáhá lidem s podobným osudem. „Před úrazem jsem se staral jen o sebe a utrpení ostatních jsem nevnímal. Jako bych tu schopnost postrádal. Tohle se změnilo a já cítím, že tuhle vnímavost k trablům jiných můžu použít k něčemu opravdu důležitému.“

Dalibor Demel, spisovatel a novinář

FAKTA Z RAMPY:

  • Kevin se narodil 1. 11. 1987.
  • Kevin jako dosud jediný snowboardista získal dvě ceny Air & Style během jediné sezony.
  • Na zimních X Games XII v coloradském Aspenu získal jako jediný závodník v historii tři medaile během jediného dne.
  • Kevin sice nezávodí, protože další úraz hlavy by ho mohl stát život a do U-rampy nejezdí, ale rekreační jízdy mu nedělají problémy.
  • Na zimních olympijských hrách v roce 2014 byl organizátory vybrán, aby během zahajovacího ceremoniálu nesl pochodeň.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články