Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kde zima trvá osm měsíců

126-000.jpg
Jiří Vašek, Čtvrtek, 27. listopadu 2008
Představíme vám rakouské Ötztalské Alpy, které se hrdě chlubí svými „pětkami“ a od loňského roku máte možnost seznámit se s nimi téměř intimně - v rámci jediného skipasu.

Řeč je samozřejmě o pěti tamních ledovcích a veškeré důvěrnosti se odvíjejí jen v rámci zimního sportování. Jeho vyvrcholením a současně krátkým odpočinkem může být návštěva vyhlídkové terasy pod vrcholem 3249 metrů vysokého Tiefenbachkoglu, odkud jsou vidět zuby okolních vrcholků s bílým tesákem Wildspitze v 360° panoramatickém pohledu. Na přimrzlé podlaze to v lyžákách pořádně klouže, takže sotva dobruslíte k zábradlí nad šedesátimetrovou propastí, cvaknete pár snímků, a honem zpátky na pevnou zem a hlavně… na sjezdovku. Koneckonců do rakouského Söldenu jste přece přijeli lyžovat. A toto je pouze jedna ze tří zastávek lyžařského maratonu, kterému se trefně přezdívá Big 3 Rallye. Vede přes vrcholy Schwarze Schneid (3340 metrů), Tiefenbachkogl a Gaislachkogl (3058 metrů) a měří okolo padesáti kilometrů! Na poznání celé trasy potřebujete minimálně čtyři hodiny a samozřejmě velmi intenzivní zapojení všech svalů a šlach ve stehnech a lýtkách, o pořádném dýchání ani nemluvě -čeká tam převýšení přes 10 000 metrů a také nezapomenutelný průjezd sto sedmdesát metrů dlouhým lyžařským tunelem spojujícím oblast ledovce Rettenbach a Tiefenbach. Sen o dokonalé jízdě v čerstvě přemrzlém prašanu s typicky namodralým „ledovcovým“ odstínem za mlčenlivé účasti skalních velikánů tu dostává velmi konkrétní podobu. A máte-li v kapsičce bundy 5 Tiroler Gletscherpass za 290 eur – čili skipas pro pět nejznámějších tyrolských ledovců, stáváte se skutečnými pány svého času a rozhodování. Garantuje vám jistotu sněhu, protože se všech pět oblastí nachází ve výšce nad 3000 m, lyžování na 314 kilometrech perfektně upravených tratí a nakonec – to vše je tady k dispozici dlouhých osm měsíců. Během nich si můžete zvolit k návštěvě pro vás deset ideálních dní a zimní hrátky rozložit i do několika kratších pobytů. Do prvního června příštího roku to snad stihnete, ne?

Pětka v žákovské knížce lyžaře

O Söldenu, který je nekorunovaným králem ledovcového království, už byla řeč, ale zahanbit se nedají ani jeho u nás méně známí kolegové.

Na nejmenší a nejnižší Kaunertal (3160 metrů) nedají dopustit hlavně freestylisté a snowboardisté, kteří tam našli jeden z nejlepších funparků v Alpách se sto čtyřicet metrů dlouhou superpipe rampou, různými rails – čili zábradlím pro jízdu a dalšími překážkami.

Na dohled od nich vedou široké sjezdovky lákající hlavně rodiny s dětmi. Jak by také ne, když to mají caparti do deseti let věku za doprovodu rodičů zdarma!

Totéž se ostatně týká i pitztalského a stubaiského ledovce. A když se v Kaunertalu zrovna koná akční týden „Ski and Sun Free Week“ (probíhající v prosinci), tak za vleky neplatí nikdo, hradíte si jen ubytování. Navíc hned vedle leží nejvyšší tyrolský ledovec Pitztal (3440 metrů), oblíbené tréninkové místo řady lyžařských týmů Evropy a domácí základna mistra světa a olympijského vítěze Bennieho Raicha. Své si na ní užijí i příznivci skialpinismu, kteří si mohou vyšlápnout na 3774 metrů vysoký vrchol Wildspitze po vlastních a celý ledovcový masiv objet trhlinou Taschach. A ti, kdo mají rádi pohodlí, ocení vyhřívané osmisedačkové lanovky a provoz skutečně bez front. Největším ledovcovým lákadlem Rakouska je pak Stubai, který nabízí obří přístupové rampy, velkoryse řešený vstup, moderní pokladny a největší samoobslužnou úschovnu lyží a bot na jih od Vídně. Vyhřívané boxy pojmou až 1500 párů lyží a 1200 párů bot, ke kterým se dostanete snadno přes svůj magnetický skipas. Tamní lyžařská škola Myšáka Mickeyho přijímá děti už od čtyř let, takže se mohou jejich rodiče „sklouznout“ třeba po tréninkové trati Světového poháru obřího slalomu na Daunferneru, odkud je pro našince překvapivě nebude nikdo vyhazovat. Pro všechny ledovce ale platí, že jste na nich o zhruba tři tisíce metrů blíž slunci, které v intenzitě UV záření dosahuje obdobných hodnot záření jako na rovníku. Ochrana očí je proto nepsanou povinností, stejně jako kvalitní mazání (bohužel jen krémem s vysokým faktorem).

Ale právě jen na Stubai prodávají „sun milch“ čili sluneční mléko, jehož základem je to nadojené od místních krav doplněné výtažky protěže a propolisu.

Ačkoli se nepoužívá vnitřně, dokáže uklidnit nejen vaši pleť, ale i psychiku na chvíli rozhozenou pokořením oněch panenských strání. Posledním z „velké“ pětky je v Česku nejoblíbenější Hintertux (3250 metrů) proslavený celoročním lyžováním. Pojem apres-ski čili „zábava po lyžování“ tam má hned jiné dimenze, protože se na chatě Tuxer Fernerhaus sjíždějí nejlepší DJ’s z Německa a Rakouska. Navíc si na tamní terase můžete zdarma vypůjčit lehátko a užít si slunce i nádherného výhledu na Zillertalské Alpy.

128_000_jpg_4936ab2e6c.jpg

Kolotoč peněz i zábavy

Od vytyčení prvních sjezdovek a natažení lan pro vleky (původní jednosedačku, podobnou té z naší Sněžky, si nechali v Söldenu z piety jako muzejní exponát) se ledovcová střediska vyvinula v dokonale fungující stroje na peníze – a lyžařskou extázi zároveň. Vzájemným propojováním všech středisek (v rámci takzvané střediskové unie) nastala další etapa ve snaze vytěžit z opojení ostrým horským vzduchem a kilometry perfektně upravených tratí, co se jen dá. Je to pomyslná rukavice hozená všem sněhumilovným Čechům, kteří se už nechtějí vztekat ve frontách ve Špindlu ani si stěžovat po návratu z dovolené kolegům v práci na nedostatek sněhu na Šumavě. Autem jste z Dvořiště či Rozvadova u Innsbrucku za pár hodin a pak už vás čeká jen rozhodování, kterého z těch pěti krasavců zvolit.

INFO: Pokud do rakouských Ötztalských Alp pojedete autem, doporučujeme http://www.tirol.at, která vám pomůže najít a současně i naplánovat nejkratší trasu. Spolehlivě funguje i vlakové spojení na www.oebb.at. Informace o povětrnostních podmínkách, stavu silnic i aktuální záběry live kamer ve střediscích najdete na adrese www.gletscher.tirol.at, případně na www.tyrolsko.cz. Na ledovce se však lze dostat i letecky. Do Innsbrucku přibylo spojení z Hamburku, Kolína nad Rýnem a Berlína. Více informací najdete na adrese www.innsbruck-airport.com. A nakonec to nejlepší: týdny lyžování zdarma probíhají na kaunertalském ledovci od 6. do 20. prosince a příští rok od 18. do 24. dubna.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články