Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kde se točil Avatar

00 avatar.jpg
Autor článku: Klára Štiplová, Středa, 7. září 2016
Autor fotografií: Klára Štiplová · Shutterstock
Bizarní, až snové skalní útvary čínského národního parku Čang-ťia-ťie po několik století inspirovaly čínské malíře a básníky. V roce 2009 vytvořily kulisy pro americký sci-fi film Avatar.

Je krátce po dešti a mlha podobající se hedvábnému závoji postupně odhaluje několikasetmetrové pískovcové skály roztodivných tvarů porostlé bujnou subtropickou vegetací. Zvuky kapek dopadajících na listy stromů, zurčícího potůčku, štěbetajících ptáků a cvrkot hmyzu dotvářejí romantickou atmosféru. Připadám si, jako bych se procházela krajinou snů. Právě vcházím do nitra jednoho z největších a nejproslulejších národních parků v Číně, Čang-ťia-ťie (čín. Zhangjiajie), známého též pod názvem Wu-ling-jüen (čín. Wulingyuan).

Unikátní biotop

Čang-ťia-ťie je unikátní lesopark i geopark zároveň. Centrální část s pitoreskními pískovcovými věžemi o průměrné výšce 400 metrů a mnoha krasovými jeskyněmi, se rozkládá na celkové ploše 264 km2. Na území celého parku roste přes 500 druhů dřevin, z nichž některé slouží k výrobě dekorativních předmětů, zatímco jiné se využívají v tradiční čínské medicíně. Mezi vzácné dřeviny patří například prehistorická davidie listenová nebo metasekvoj čínská, jež byla až do 50. let 20. století považována za vyhynulou.

Park je bohatý i na živočišné druhy, zejména obratlovce. V potocích a jezírkách spatříte velemloky čínské a v jejich blízkosti luskouny. Nejpočetnější je ovšem populace makaků, na jejichž tlupy návštěvník narazí na mnoha místech. Vzhledem k rozsáhlosti a ohromnému množství zajímavostí je park rozčleněn do několika turistických tras a okruhů, jejichž výchozí body jsou navzájem propojeny kyvadlovou dopravou. Parkem prochází více než 100 km silnic pro místní ekologické autobusy a přibližně stejnou délku mají pěší vycházkové a turistické trasy. Ke zkrácení cesty jsou ovšem masově využívány tři vyhlídkové lanovky a jeden prosklený výtah. Návštěva parku zabere několik dnů, obvykle dva až čtyři.

U potoka Zlatých důtek

Vyhlídkový okruh po Žlutohnědých útesech společně s procházkou podél potoka Zlatých důtek patří k nejoblíbenějším trasám. Na Žlutohnědé útesy lze buďto vyjet vyhlídkovou lanovkou, nebo podstoupit strmý výstup s panoramatickými výhledy celou cestu vzhůru. I samotná cesta lanovkou, zejména krátce po dešti, kdy se ze subtropického lesa zvolna zvedá mlha a odhalují se špičky útesů, je úchvatná. Útesy také patří k oblíbeným horolezeckým stěnám.

Filmovou slávu národního parku připomíná model postavy z filmu Avatar.

Nitrem krasových útvarů podél křišťálově čistého potoka Zlatých důtek se vine sedmikilometrový vycházkový chodník. Jedná se o nejfrekvento­vanější trasu vůbec vzhledem k tomu, že ji bez obtíží absolvují děti i vozíčkáři. Snad právě proto tuto trasu zpestřuje největší množství atrakcí určených pro hravé čínské duše (a to nejen děti): nejrůznější houpačky, prolézačky, skluzavky, labyrinty, opičí dráhy, vodní stříkající žabičky atd. Na trase je taktéž nejširší nabídka občerstvení, nákupů suvenýrů a také nesmírně oblíbených místních sušených hub, rostlin a bylin využívaných jak v kuchyni, tak v tradiční čínské medicíně.

Návštěvník unavený hlučným davem a všemi zmíněnými atrakcemi ovšem může využít i jednu ze dvou alternativních pěších tras, které se na obou koncích od chodníku odpojují a následně k němu opět připojují. Obě milovníkům klidu skýtají jedinečnou možnost toulat se divokým lesem a kochat se podobnými vyhlídkami jako na Žlutohnědých útesech, zde ovšem zcela o samotě.

Sci-fikrajina filmu Avatar

Při sledování filmu Avatar pravděpodobně jen málokterého diváka napadlo, že krajina planety Pandora, plná roztodivných krasových útvarů, ve skutečnosti není výplodem fantazie ani pouhým výtvorem počítačové animace. Při toulání Čang-ťia-ťie se vám ale možná některé záběry z filmu jasně vybaví. Ostatně vyhlídky, ze kterých pocházejí ty nejznámější filmové scény, již také získaly své „avatarské“ názvy. Je klidně možné, že se při pohledu na nekonečné moře pohádkových skal mnohého návštěvníka zmocní spontánní touha se nad tu krásu vznést a proletět se kolem. Pro ty, kteří se nespokojí s uměle navozenou virtuální realitou, dnes již existuje možnost takový sen uskutečnit, a dokonce hned v několika variantách. Je možné si vybrat, zdali se prolétnete horkovzdušným balonem, vrtulníkem, rogalem, či zvolíte volný pád – bungee jumping.

K půvabu skalních věží přispívá i to, že jsou často zahaleny mlžným oparem.

Výtah Sta draků

Tři oblasti rozlehlého parku jsou na nejpříhodnějším místě navzájem propojené pomocí jednoho z nejdelších vyhlídkových výtahů na světě. Výtah s prosklenými kabinami je připevněn ke skalní stěně měřící 335 metrů a na rozdíl od horizontálních vyhlídek z lanovek poskytuje vertikální „vzlet“ z úbočí skal až na jejich vrcholek.

Jízda výtahem patří mezi jedinečné zážitky, je ovšem vykoupena dlouhým (během hlavní turistické sezony i dvouhodinovým) čekáním ve frontách. Na dokreslení představy o masovosti zájmu o tuto jízdu postačí jediný číselný údaj: obě kabiny, z nichž každá najednou pojme 50 cestujících, dokážou přepravit až 4000 lidí za hodinu!

Nebeské vrcholky

Nejdivočejší část parku se nachází v jeho severní části. Nabízí celkem 84 vyhlídkových teras skýtajících rozhled do „Nebeské“ krajiny a „Sídel nesmrtelných a víl“, jak znějí místní poetické názvy. I při objevování této části parku existuje možnost svézt se lanovkou, vystoupat nebo naopak sestoupat překrásnou pěší cestou po několika stovkách kamenných schodů. Tato málo frekventovaná stezka umožní nechat se zcela pohltit kouzlem nespoutané přírody. Právě v této části také máte možnost spatřit velké množství vzácných dřevin a ptactva.

Kulinářské zážitky

Park Čang-ťia-ťie se nachází v severozápadní části provincie Chu-nan (Hunan), odkud ovšem není daleko do sousedního Sečuánu (Sichuan). Oba tyto regiony se pyšní proslulými kuchyněmi, a tak místní restaurace představují pravý ráj pro mlsné jazýčky. Jedním dechem je však třeba poznamenat, že gurmánské zážitky ocení pouze milovníci pálivého jídla. Mezi zdejší speciality patří nakládaná kyselo-pálivá zelenina, nasolená a kořeněná masa a ryby, lepivá rýže vařená v bambusovém kmeni, fermentované pálivé sójové boby, velké množství hub, kapradin a jiných lesních rostlin a plodů.

Chodníky vedoucí podél skalních věží nejsou nic pro lidi se strachem z výšek.

Na své si přijdou milovníci kvalitních, třebaže méně známých zelených čajů. Za zmínku stojí také nejrůznější likéry a pálenky z bambusu, lepivé rýže, čiroku, kukuřice, ale i z různých druhů švestek a jiných místních peckovic. Jarní měsíce jsou nejvhodnější na ochutnávku čerstvých bambusových výhonků, kapradin a listí z několika druhů stromů, které se smaží nebo nakládají, v létě můžete zkusit některé druhy květin smažených s vajíčkem, zatímco podzim je nejvhodnější pro jedlíky hub.

Když Číňan cestuje

V důsledku hospodářského rozvoje v posledních letech Čína zaznamenala obrovský rozkvět domácího cestovního ruchu. Každoročně vzrůstá procento lidí, kteří mají zájem a zároveň si i mohou dovolit cestovat. Ruku v ruce s tím se navíc neustále zvyšují nároky turistů na kvalitu služeb i jejich možnosti za ně utrácet. Poté, co se zjistilo, jaký podíl má cestovní ruch na rozvoji jednotlivých regionů a jak obrovské příjmy z tohoto odvětví státu plynou, se s cílem dát lidem více času na cestování centrální vláda rozhodla prodloužit délku prázdnin během státních svátků.

Velice zajímavé jsou statistické údaje čínského úřadu koordinujícího cestovní ruch: z celkového objemu účastníků čínského cestovního ruchu tvoří v současnosti Číňané cestující po Číně 75 %, zatímco Číňané cestující do zahraničí 15 % a cizinci cestující po Číně pouhých 10 %. Převaha Číňanů ovšem spočívá nejen v jejich počtu, ale i ve výši jejich cestovních výdajů. Příčin, proč Číňané utrácejí více než cizinci, je několik. V prvé řadě mají Číňané velmi málo času, obvykle v řádu pouhých jednotek dnů, a současně zhruba podobný rozpočet na cestování jako cizinci, kteří přijedou na několik týdnů, neboť se většina z nich do Číny podívá jedinkrát za život.

S tím souvisí skutečnost, že Číňané jsou ochotni utrácet za věci, na kterých mnozí cizinci šetří, protože si během svého krátkého výletu (nejčastěji prodlouženého víkendu, nanejvýš však týdne) chtějí dopřát jen to nejlepší. Kromě pohodlného ubytování se jedná zejména o kvalitní jídlo, včetně velice drahých místních specialit. Čínské gurmánství je kapitola sama pro sebe a částky, které jsou Číňané ochotni platit za dobré jídlo, by průměrného Čecha jistě šokovaly.

V seznamu všech možných položek utracených během cestování existuje mnoho takových, nad kterými by se každý Čech pozastavil a považoval by je za zbytečné, zatímco pro Číňana jsou nedílnou součástí jakéhokoli výletu. Zatímco český turista by například při cestování po národním parku (pakliže není fyzicky handicapovaný) pravděpodobně dal přednost pěší turistice, pro Číňana je zcela nemyslitelná jiná než pohodlná cesta, tedy jízda lanovkou. Zároveň jedním ze specifik čínské mentality je ochota, ba dokonce touha či přímo potřeba dělat to, co dělají všichni ostatní: chodit pouze po hlavních trasách, fotit se na nejznámějších vyhlídkách a nakupovat to, co všichni ostatní.

Atraktivní přírodní mosty jsou dalším lákadlem národního parku Čang-ťia-ťie.

Multimediální show

Jedním z pozoruhodných fenoménů čínského cestovního ruchu se na mnoha turistických atrakcích stalo v posledním desetiletí pořádání velkolepých multimediálních představení. Vstupné je jak na čínské, tak naše poměry značně vysoké, zatímco umělecká úroveň bývá dosti pochybná. Pozoruhodná na představení bývá zejména jeho masovost, kdy se na scéně promenují davy o stovkách herců, ale také kýčovitost vytvářená záplavou pestrobarevných světel a umělých, velice hlasitých zvuků, dále množství speciálních efektů a akrobatických čísel. Nutno zajisté zmínit, že právě akrobacie bývá často nejkvalitnější částí celého představení.

Zatímco čínského návštěvníka ani nenapadne nevyužít příležitosti takové představení navštívit a po jeho zhlédnutí bývá nadšen, cizinec mívá pochyby, zda má smysl utratit tolik peněz. Pokud se nakonec přece jen rozhodne pro návštěvu, z představení odchází ohromen, mnohdy však také znechucen, a podobný zážitek si pak na dalším turistickém místě nejspíše odpustí. Zdá se tedy evidentní, že čínský cestovní ruch je zcela podřízen vkusu a požadavkům domácích, nikoli zahraničních turistů. Když ale český turista do Číny přijede psychicky připraven a otevřen možnosti vyzkoušet věci, které mají rádi Číňané, jistě si ze své cesty odveze mnoho nevšedních zážitků.

OČIMA AUTORKY

Čang-ťia-ťie je příkladným místem dokonale organizovaného masového a komerčního čínského turismu, který návštěvníkovi nabízí veškerý myslitelný turistický komfort. S tím pochopitelně souvisí skutečnost, že celý výlet není právě lacinou záležitostí. Navíc zde prakticky neexistuje období „mimo sezonu“, kdy by měl člověk možnost vyhnout se davům. Vzhledem ke své poloze v odlehlém koutě střední Číny a také díky velké vzdálenosti od jiných turistických atrakcí je nejvhodnější využít leteckou dopravu. Právě proto park Čang-ťia-ťie rozhodně netvoří oblíbenou položku v itinerářích batůžkářů a milovníků míst nedotčených civilizací. I přesto si však odsud všichni návštěvníci odvážejí nezapomenutelné zážitky a odjíždějí okouzleni tímto monumentálním dílem přírody.

Klára Štiplová, sinoložka

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články