Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kde leží Bohatý přístav

130-1.jpg
Autor článku: Vít Pohanka, Čtvrtek, 26. května 2011
Autor fotografií: Profimedia.cz
Na přízvisko „perla Karibiku“ si dělá nárok hned několik zemí: Jamajka, Kuba, Dominikánská republika, a dokonce i chudičké Haiti. Portoričané vám ale řeknou, že ta jediná a pravá perla je jejich hlavní město San Juan.

Strmé skalnaté pobřeží korunují masivní zdi citadely. Nad ní plápolají v neutichajícím větru tři vlajky: na první je rudý burgundský kříž na bílém podkladu, zástava prvních evropských kolonizátorů ze Španělska. Další patří Portoriku a třetí Spojeným státům. Portoriko totiž zůstává od války Spojených států se Španělskem v roce 1898 americkým územím.

Stále se sice vedou debaty, jestli by se nemělo úplně osamostatnit, nebo naopak změnit v plnohodnotný americký stát. Ale i teď v roce 2011 si zachovává zvláštní přidružený status. Když letíte sem do hlavního města San Juanu ze Spojených států, nepotřebujete pas. Stačí řidičák, jako kdyby to bylo jakékoli jiné americké město. A když sem budete cestovat z Evropy, budete potřebovat stejné elektronické povolení ke vstupu ESTA, jako kdybyste cestovali přímo do USA. Historické centrum San Juanu a pevnosti, kterého obklopují, si ale udržují výsostně španělský koloniální charakter a vzhled.

„Pevnost Castillo San Cristóbal byla postavená začátkem 18. století, aby chránila město San Juan před útokem přicházejícím po souši,“ vysvětluje Dilcia Gonzálezová z amerického Úřadu národních parků. Druhá monumentální pevnost Castillo San Felipe del Morro je severně od San Cristóbalu a měla odrazit útok vedený z moře. Je starší, začali ji budovat už v 16. století a trvalo to 250 let, než ji se všemi opevněními dokončili. V dobách největší slávy španělského impéria býval totiž San Juan strategicky nesmírně důležitým přístavem a čelil mnoha útokům hlavně Angličanů a Holanďanů.

Právě tady v nejvýchodnější výspě Karibiku nabíraly zásoby na transatlantickou plavbu španělské galeony obtěžkané bohatstvím Nového světa. Ne nadarmo dostal právě tenhle ostrov jméno Puerto Rico – Bohatý přístav. S tím hmotným bohatstvím to, pravda, dnes v 21. století na Portoriku už tak slavné není. Ale procházka po starém San Juanu stojí za to.

„Máme tady krásnou stezku pro pěší, která vede podél pobřeží Sanjuanského zálivu. Dohlédnete z ní i na třetí pevnost. Místní ji říkají El Caňuelo,“ pokračuje Dilcia. Staré koloniální domy v San Juanu jsou dobře udržované a čisté. Je znát, že na péči o památky výrazně přispívá americká vláda. „Národní památková rezervace San Juan se stala součástí amerického systému Národních parků v roce 1949,“ vysvětluje Dilcia. V roce 1983 se zařadil San Juan na Seznam památek světového dědictví UNESCO.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články